Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 20.03.2018

Przybysze z kosmosu, czyli polskie meteoryty

271 kg waży "Kruszynka" największy polski meteoryt i największy taki obiekt w naszej części Europy. Został znaleziony w ubiegłym roku w poznańskiej dzielnicy Morasko.

W tej części stolicy Wielkopolski znajduje się także rezerwat przyrodniczo-astronomiczny utworzony 24 maja 1976 roku z kraterami,  które zdaniem większości badaczy powstały w wyniku upadku meteorytu. To właśnie tam w 1914 roku znaleziono po raz pierwszy blisko 80-kilogramowy kamień, który okazał się fragmentem meteorytu. W sumie znaleziono tam 1,5 tony meteorytów

W audycji mówimy o historii meteorytu Morasko - to łączna nazwa znalezisk pochodzących z meteoroidu, którego fragmenty są znajdowane w okolicy dawnej wsi Morasko (obecnie północna część Poznania). Ujawniamy, jakiej wiedzy dostarczają naukowcom kamienie z nieba oraz o kolekcjonerach i rynku meteorytów. Znalazcy "Kruszynki" chcą sprzedać ją za 500 tys. i to cena promocyjna.

Prof. Andrzej Muszyński przekonuje, że Morasko to niezwykła miejsce. - Większe fragmenty tego deszczu utworzyły kratery, a małe spadły tak jak deszcz. To największy deszcz meteorytów w Europie - mówi naukowiec.

Prof. Edward Chwieduk zdradza, że wiadomo skąd pochodzą podpoznańskie meteoryty. - Z obszaru asteroid między Marsem a Jowiszem - mówi. Obiekty tam istniejące są datowane na 4,6 mld lat.

Jakie były parametry upadku? Kiedy do niego doszło? Czy byli świadkowie upadku meteorytów? Jak można znaleźć meteoryt? I czy wolno nimi handlować? Za ile moznaby sprzeda "Kruszynkę"? Posłuchaj nagrania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: prof. Edward Chwieduk i prof. Andrzej Muszyński (naukowcy z Instytutu Geologii Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza)

Data emisji: 20.03.2018

Godzina emisji: 19.09

ag