Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 14.09.2018

Minojscy artyści w Egipcie

Naukowcy z University of Arizona właśnie opublikowali wyniki badań radiowęglowych nowych próbek popiołów wulkanu z Thery, które wskazują, że erupcja, która zniszczyła cywilizację minojską w Grecji, miała miejsce ok. połowy XVI w p.n.e., a nie jak dowodziły dotychczasowe badania ok. stu lat wcześniej.

Takie wyniki są zgodne z interpretacją egiptologów, którzy od lat postulują tę późniejszą o 100 lat, XVI- wieczną datację. Dlaczego egiptolodzy w ogóle wypowiadają się w kwestii zagłady kultury minojskiej?

Otóż w latach 90-tych we wschodniej delcie Nilu w Egipcie w ruinach pałacu w Awaris (dzisiejsze Tell el Dabaa) odkryto… minojskie freski. Odkrył je prof. Manfred Bietak, austriacki archeolog. Swoje badania prowadził przez cztery dekady. Podobieństwo fresków jest uderzające do tych z Krety. Dlaczego artyści minojscy znaleźli się w Egipcie i jaki może to mieć związek z wybuchem wulkanu na Therze?

- Do Egiptu i innych krajów dotarli artyści i rzemieślnicy minojscy po wybuch na wyspie Thera, obecnie Santorini - mówi Zbigniew Szafrański z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, który uczestniczył w badaniach profesora Bietaka. 30 lat poźniej jest trzęsienie ziemi na Krecie, które położyło kres cywilizacji minojskiej. Minojczycy oprócz Egiptu trafili też do Anatolii i Palestyny. Tworzyli tam przez kilkadziesiąt lat. Potem ich styl przejęli artyści egipscy.

Posłuchaj nagrania całej rozmowy

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr Zbigniew Szafrański (Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW)

Data emisji: 14.09.2018

Godzina emisji: 19.11

ag