Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 04.01.2019

"Dziedzictwo Asklepiosa. Medycyna kontra humanistyka"

Na jakie choroby cierpieli znani artyści. m.in. Vincent van Gogh, Edward Munch czy Stanisław Wyspiański i jak te dolegliwości przekładały się na ich sztukę. Które nowożytne obrazy i rzeźby powinny znaleźć się w katalogu poświęconym związkom sztuki i medycyny i czym charakteryzowała się architektura najsłynniejszych europejskich szpitali?
Posłuchaj
  • Ułomności wśród artystów (Eureka/Jedynka)
Czytaj także

Będzie można się o tym dowiedzieć podczas pierwszego z cyklu wykładów poświęconych związkom sztuki i medycyny: "Dziedzictwo Asklepiosa. Medycyna kontra humanistyka". Spotkania inauguruje Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w najbliższy poniedziałek (7.01). Cykl jest otwarty dla publiczności.

Dr Adam Tyszkiewicz zwraca uwagę, że podziwiając dzieła sztuki takie jak rzeźby czy obrazy można na nich dostrzec ludzi cierpiących na rożne schorzenia. Podaje wiele przykładów, wśród nich króla Echnatona, czyli faraona Amenhotepa IV, męża pięknej Nefretete, który nad Nilem wprowadził monoteizm. - W wielu dziełach sztuki przedstawiany jest z wydłużoną czaszką, wydłużonymi dłońmi i zapadniętą klatką piersiową - zwraca uwagę gość Jedynki. Podkreśla, że podobnie są przedstawiane jego dzieci i żona i zastanawia się, czy to artystyczna maniera, ale dochodzi do wniosku, że raczej wszyscy cierpieli na jakąś chorobę genetyczną.

Jakie jeszcze dzieła analizuje lekarz? Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr Adam Tyszkiewicz (historyk, dyrektor Muzeum Historii Medycyny WUM)

Data emisji: 4.01.2019

Godzina emisji: 19.06

ag