Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 30.09.2019

Na radiowej fali płynęły audycje z powstańczych radiostacji

W audycji "Wieczór odkrywców" mówimy o dwóch rocznicach związanych z radiem, radiofonią i krótkofalarstwem. Pierwsza to działalność radiowców i krótkofalowców, którzy 75 lat temu uruchomili w Powstaniu Warszawskim radiostacje Burza i Błyskawica, umożliwiające emisję programów Polskiego Radia.

W Powstaniu Warszawskim pierwsza zaczęła działać radiostacja Burza. Program próbnie nadawano już w drugim dniu powstania. Miała niewielką moc zaledwie 18 Watów. Potem jej zadania przejęła druga radiostacja Błyskawica, której twórcą był inż. Antoni Zębik. Był on również krótkofalowcem. Miała dużą moc 200 Watów, a jej sygnał docierał nawet do Stanów Zjednoczonych.

Wiesław Paszta, inicjator budowy repliki radiostacji Błyskawica wspomina, że poznał Antoniego Ziębę w 2003 roku, kiedy pojechał na spotkanie z nim. - Najważniejsze było to, czy on zgodzi się, żeby zrobić tę replikę - mówi.

Druga rocznica ma związek z 20-tą rocznicą uruchomienia we wrześniu 1999 roku Radiowego Centrum Nadawczego Programu Pierwszego Polskiego Radia w Solcu Kujawskim. Krótkofalowcy zainicjowali akcję przypominającą oddanie do użytku RCN.

Posłuchaj całej audycji, z której można dowiedzieć się dlaczego radiostacja Błyskawica zamokła i w jaki sposób krótkofalowcy z Solca Kujawskiego przypominają rocznicę.

***

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadzi: Krzysztof Michalski 

Goście: Wiesław Paszta (krótkofalowiec SQ5ABG, a także inicjator budowy repliki radiostacji Błyskawica), Marek Giżyński (krótkofalowiec SP2MKO, który pracuje w RCN od 20 lat i jest technikiem obiektu w Solcu Kujawskim)

Data emisji: 30.09.2019

Godzina emisji: 19.06

ag