Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 22.05.2020

Zadziwiła ówczesny świat. Pierwsza kobieta-paleontolog

Kiedy miała 12 lat odkryła kompletny szkielet ichtiozaura. Kilka lat później natrafiła na skamieniałości plezjozaura.

Brytyjka - Mary Anning - pierwsza kobieta-paleontolog - swoimi odkryciami zadziwiła ówczesny świat. A był to świat początku XIX wieku, który literalnie rozumiał przekaz biblijny o stworzeniu życia na ziemi.

Pochodząca z biednej rodziny dziewczyna całe życie spędziła w niewielkiej, nadmorskiej miejscowości w południowej Anglii, znanej z potężnych 200-metrowych klifów. To właśnie tamtejsze skały skrywały szczątki mezozoicznych gadów sprzed 230-170 mln lat.

Choć nazwisko Anning przez wiele lat było pomijane w naukowych dyskusjach, to jej odkrycia przyczyniły się nie tylko do rozwoju paleontologii, ale także miały wpływ na sformułowanie teorii ewolucji przez Karola Darwina (1859 r.). Ale tego Mary nie doczekała. Zmarła w 1847 r., w wieku 47 lat.

Biografia Anning jest doskonałym materiałem na film i takowy powstał. Premiera hollywoodzkiej produkcji z Kate Winslet w roli M. Anning jest przewidziana na czas po pandemii.

O Mary Anning - w rocznicę jej urodzin (ur. 21.05.1799 r.) - opowiada Marcin Jamkowski - wiceprezes Polskiego Oddziału The Explorers Club, podróżnik, fotograf i filmowiec.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: Marcin Jamkowski (wiceprezes Polskiego Oddziału The Explorers Club, podróżnik, fotograf i filmowiec)

Data emisji: 22.05.2020 r. 

Godzina emisji: 19.08

ag