Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Kłys 18.09.2020

Święta Góra Athos. "Tu kobiety nie mają wstępu"

Święta Góra Athos na wschodnim cyplu Płw. Chalkidiki to żywy ośrodek ascezy i mistycyzmu. Pierwszy klasztor powstał niemal dokładnie wtedy, gdy nasz książę Mieszko I przyjmował chrzest. Dziś na rozległych, urwistych zboczach góry działa 20 monasterów, które rządzą się religijnymi prawami, przestrzeganymi tu od średniowiecza.
Posłuchaj
  • Święta Góra Athos. "Tu kobiety nie mają wstępu" (Eureka/Jedynka)
Czytaj także

Posłuchaj
21:36 2020_09_18 19_07_250_PR1_Eureka.mp3 Święta Góra Athos. "Tu kobiety nie mają wstępu" (Eureka/Jedynka)

 

Kobietom wstęp wzbroniony 

Bezwzględnie zabraniają one wstępu na Świętą Górę kobietom. - Jest prawo zwane "awatonem", które od dziesięciu wieków zabrania kobietom wstępu na Świętą Górę Athos - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Aleksander Mikołajczak z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. - Jest to związane ze wschodnim ascetyzmem. Święta Góra jest miejscem zamieszkiwanym przez prawosławnych mnichów, którzy żyją w bardzo surowym reżimie. (...) Mówi się, że kto zostaje mnichem na Świętej Górze, ten umiera dla świata i w związku z tym można powiedzieć, że niedostępność dla kobiet jest jednym z elementów wyrzeczenia się świata, tego ascetyzmu - stwierdza gość audycji. 

Życie mnichów 

Dzisiaj na Świętej Górze Athos mieszka ok. 2 tysięcy mnichów, którzy żyją według średniowiecznych reguł. - Jest to reguła św. Bazylego, ale dostosowana do warunków bytowania na Świętej Górze - wyjaśnia prof. Aleksander Mikołajczak. - Życie toczy się głównie nocą, bo czas, który obowiązuje na Athosie to bizantyński system godzin liczonych od zachodu słońca. Większość nabożeństw oraz liturgie odbywają się nocą i mnisi są w nie zaangażowani - opowiada. 

Mnisi na Świętej Górze śpią ok. 4 godzin dziennie, reszta czasu przeznaczona jest na pracę i modlitwę. - Na Świętej Górze życie nie jest tylko związane z modlitwą ale również z pracą na rzecz monasteru i wspólnoty, jak również pielgrzymów, którzy ich odwiedzają - dodaje profesor. 

"Athos. Wzrok Świętej Góry"

Prof. Aleksander Mikołajczak wraz z z prof. Rafałem Dymczykiem są autorami ukazującej się pracy "Athos. Wzrok Świętej Góry". Książka ta różni się od innych ujęć athoskiej problematyki, bowiem prowadzona narracja wypływa nie tylko z badań, ale także doznań i emocji, jakich autorzy - za sprawą oglądanych rzeczy - doświadczyli na Świętej Górze.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość:  prof. Aleksander Mikołajczak (UAM w Poznaniu)

Data emisji: 18.09.2020 r. 

Godzina emisji: 19.07

ans