Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 17.03.2018

Kongresówka - doświadczenie polskiego państwa pod berłem cara

Państwo to powstało na mocy kongresu wiedeńskiego w 1815 roku, połączone unią personalną z Imperium Rosyjskim do 1832 roku. Ta granica czasowa jest związana z powstaniem listopadowym. Każdy car miał być jednocześnie królem Polski. O Królestwie Kongresowym w "Historii żywej" mówił historyk prof. Andrzej Nowak.

Kongresówka miała swoją konstytucję, sejm, wojsko, monetę, szkolnictwo. Językiem urzędowym był język polski. - Staszic planował też rozbudowę zagłębia staropolskiego i oparcie na tym historycznym ośrodku przemysłowym nowego rozwoju ekonomicznego w warunkach XIX-wiecznych. To jest też czas zwycięstwa uprawy ziemniaków. Bez ziemniaków nie byłoby rewolucji demograficznej II poł. XIX wieku. Więcej ludzi się rodziło i przeżywało niż umierało z powodu głodu – mówił prof. Andrzej Nowak.   

Później, do 1918 roku, była już włączona do Imperium Rosyjskiego, pozbawiona konstytucji zastąpionej przez Statut Organiczny. W kwietniu 1883 roku nazwana przez cara Aleksandra III Krajem Nadwiślańskim. To było 20 lat po wybuchu kolejnego polskiego powstania - styczniowego, również przegranego.

Kongresówka była doświadczeniem polskiego państwa pod berłem cara w okresie 1815-1830 nazywanym w historii okresem "złudzeń przedlistopadowych". Dlaczego? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 17.03.2018

Godzina emisji: 14.11

ag/abi