Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 28.11.2017

Ostatni kawalerzysta wojny obronnej 1939 roku

W reportażu Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej "Czołem, panie pułkowniku" jego bohater, pułkownik Zbigniew Konstanty Makowiecki, który przeszedł z 3 Pułkiem Kawalerii szlak wrześniowy, opowiada o kapitulacji nie tylko ludzi, ale i koni.
Posłuchaj
  • Reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej "Czołem, panie pułkowniku" (Noc z reportażem/Jedynka)
Czytaj także

Mało wiemy o obyczajach i tradycjach kawalerii polskiej. Pułkownik Makowiecki, który na stałe mieszkał w Londynie, przyjeżdżał do Polski, gdzie spotykał się z grupą rekonstrukcji historycznej, z którą był w stałym kontakcie. To przykład pięknej współpracy międzypokoleniowej i krzewienia historii wojskowości polskiej.

Młodzi kawalerzyści-ochotnicy byli pod wielkim wrażeniem starszego, skromnego pana, od którego tak dużo mogli się nauczyć. W majątku rodziny Makowieckich, jego przodków, Sienkiewicz pisał trylogię. I w książce wymienia członków rodziny Makowieckich. Poza tym miłość do Polski i tradycje ułańskie w rodzinie zawsze były bardzo silne.

Pułkownik przed wojną uczył się w liceum Batorego w Warszawie. Był drużynowym "czarnej" Jedynki, w której byli Alek i Zośka.

Zbigniew Konstanty Makowiecki niedawno zmarł. Jego pogrzeb godny kawalerzysty odbył się na wojskowych Powązkach w sobotę (25.11.2017).

Przed reportażem rozmowa z autorką.

***

Tytuł audycji: Noc z reportażem

Tytuł reportażu: "Czołem, panie pułkowniku"

Autorka reportażu: Urszula Żółtowska-Tomaszewska 

Data emisji: 28.11.2017

Godzina emisji: 21.30

ag