Logo Polskiego Radia
Jedynka
Sylwia Mróz 12.07.2016

Nowa technologia wczesnego wykrywania raka piersi

- Termografia kontaktowa to metoda uzupełniająca i w zamierzeniu ma nakłonić kobiety do tego, by regularnie badały swoje piersi. Można to nazwać systemem wczesnego ostrzegania - opowiada dr inż. Marcin Trzyna.
Posłuchaj
  • Termografia kontaktowa pozwala wykryć raka piersi już na wczesnym etapie jego rozwoju (Wieczór Odkrywców/ Jedynka)
Czytaj także

Braster SA Braster SA

Termografia kontaktowa pozwala na wykrywanie raka piersi na wczesnym etapie jego rozwoju. Sama technologia, będąca procesem obrazowania termicznego, nie jest nową metodą, jednak w odróżnieniu od termografii zdalnej, kontaktowa polega na uzyskiwaniu obrazu cieplnego poprzez kontakt z daną powierzchnią. - Z fizycznego punktu widzenia jest to zupełnie inny proces, ponieważ zasadą działania jest przewodność cieplna, która głównie powoduje powstanie obrazu cieplnego na folii - opowiada dr inż. Marcin Trzyna.

Jakie innowacje wprowadzono w tej technice? Czy urządzenie przygotowane przez firmę BRASTER SA będzie umożliwiało badania różnych rozmiarów piersi? Jak będzie przebiegało badanie? O tym m.in. w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Wieczór odkrywców w paśmie Eureka – kultura i nauka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Goście: dr inż. Marcin Trzyna (kierownik działu badań i rozwoju firmy BRASTER SA), prof. Tadeusz Pieńkowski (Prezes Polskiego Towarzystwa do Badań nad Rakiem Piersi, onkolog)

Data emisji: 11.07.2016

Godzina emisji: 19.43

sm/pg