Logo Polskiego Radia
Jedynka
Sylwia Mróz 12.08.2016

Dlaczego należy wystrzegać się medycyny alternatywnej?

- Medycyna alternatywna oferuje znacznie więcej metod od tradycyjnej. Świetnie można to wypromować, trudniej to zweryfikować. Jest to nadzieja, ale z gatunku tych tanich - mówi prof. Jacek Jassem, onkolog.

Gość radiowej Jedynki wyjaśnia, że sama nazwa "medycyna alternatywna" może być myląca, bo ostatecznie nie mamy do czynienia z medycyną, a innymi praktykami, często magicznymi. - To jak z chemią i alchemią. O ile chemia to nauka, to alchemia dotyczy czarów. Modne jest mówienie o medycynie alternatywnej czy niekonwencjonalnej, ale nie powinno się w tym kontekście używać słowa medycyna, a na przykład działania - podkreśla prof. Jacek Jassem.

Dlaczego należy krytykować alternatywne metody leczenia, z jakich powodów tak łatwo poddajemy się myśleniu magicznemu, czy tylko Polacy mają tendencję do korzystania z niekonwencjonalnych terapii, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka – kultura i nauka

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: prof. Jacek Jassem (onkolog, profesor akademicki, Katedra i Klinika Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego)

Data emisji: 12.08.2016

Godzina emisji: 20.20

sm/pg