Logo Polskiego Radia
Czwórka
Karina Duczyńska 07.09.2017

Zakaz handlu w niedzielę. Co zmieniłyby nowe przepisy?

Zakaz handlu miałby sprzyjać życiu rodzinnemu Polaków. Tymczasem - jak wynika z opublikowanego w sierpniu raportu firmy Nielsen - 47 proc. naszych rodaków robi zakupy codziennie. - Największym nieszczęściem związanym z wprowadzeniem tego zakazu jest wymuszanie zmiany nawyków, zachowań na ludziach, którzy mogą jej nie chcieć - mówił Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan.

sklep kobieta witryna 1200.jpg
Handel w niedzielę. Należy go zlikwidować?

- Biorąc pod uwagę konsekwencje, nie powinniśmy zakazywać handlu w niedzielę. Węgrzy wprowadzili ten przepis i po roku go wycofali - przekonywał Jeremi Mordasewicz i tłumaczył, jak zmiany odbiłyby się na sytuacji ekonomicznej Polaków. - Stracą na tym m.in. przygraniczni sklepikarze, odwiedzani w weekendy także przez obcokrajowców z Zachodu. Stracą też pracownicy firm świadczących usługi w galeriach handlowych, bo będzie mniejszy ruch w kinach i restauracjach. Straty poniosą też przemysły odzieżowy i meblarski, bo klienci dokonują zakupów tego typu spontanicznie, wtedy, kiedy mają czas - tłumaczył ekspert. Zaś jak mówiła Halina Kochalska z BIK InfoMonitor, nowe przepisy przeniosłyby część sprzedaży do internetu.

Halina Kochalska Zakazanie handlu w niedziele dodatkowo przyspieszyłoby i tak rozpoczęty już proces przechodzenia klientów do internetu.

Czy e-sklepy są zagrożeniem dla sprzedaży stacjonarnej i co mogą zyskać na zmianach w przepisach? O tym m.in. rozmawialiśmy w studiu Czwórki. Mówiliśmy także o tym, jak zmieniają się nawyki zakupowe Polaków i szukaliśmy rozwiązań, które pozwoliłyby wprowadzić kompomis.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Dominika Klimek

Goście: Halina Kochalska (rzecznik prasowa BIK InfoMonitor), Jeremi Mordasewicz (Konfederacja Lewiatan)

Data emisji: 7.09.2017

Godzina emisji: 15.07

kd