Logo Polskiego Radia
Trójka
Gabriela Skonieczna 27.08.2019

Losy Polaków badających zbrodnię katyńską

– Ci, którzy mieli wyjechać badać tę zbrodnie w Katyniu, zastanawiali się, czy wyjazd nie jest jakąś pułapką, zastawioną przez Niemców – mówi prof. Tadeusz Wolsza, autor książki "To co widziałem swą grozą przekracza najśmielsze fantazje. Wojenne i powojenne historie Polaków wizytujących Katyń w 1943". 
Posłuchaj
  • Co stało się z Polakami wizytującymi Katyń w 1943 roku? (Historie jak z książki/Trójka)
Czytaj także

Okładka książki Tadeusz Wolszy, "To co widziałem przekracza swą grozą…", Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk Okładka książki Tadeusz Wolszy, "To co widziałem przekracza swą grozą…", Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk

– Po powrocie polskiej delegacji z Katynia, wiedza o tej zbrodni stała się powszechna. Po raz pierwszy na publicznych spotkaniach, w sprawie Katynia, Niemcy pozwalali mówić po polsku – mówił gość audycji. 

Książka Tadeusza Wolszy, "To co widziałem przekracza swą grozą najśmielsze fantazje", traktuje o wojennych i powojennych biografiach ponad 50 Polaków, którzy w 1943 roku wyjechali w ramach delegacji do miejsca sowieckiej zbrodni. Po powrocie byli narażeni na różnego rodzaju niemieckie szykany. Po wojnie natomiast stanowili zagrożenie dla komunistów w Polsce i Związku Sowieckim. Konsekwencje wynikające z pobytu w Katyniu oraz głoszenia prawdy o sowieckiej zbrodni ponosili przede wszystkim w kraju. Ci, którzy uciekli na Zachód, byli inwigilowani i zastraszani poza granicami kraju.

<<<KATYŃ – SERWIS SPECJALNY POLSKIEGO RADIA>>>

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której ponadto:

  • Dzieje się historia Roger Moorhouse "Polska 1939";
  • Też przeczytajcie: Małgorzata Żaryn poleca nowy numer "W sieci historii";
  • prof. Kopczyński o naturze polityki. 

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: prof. Tadeusz Wolsza (autor książki "To co widziałem swą grozą przekracza najśmielsze fantazje. Wojenne i powojenne historie Polaków wizytujących Katyń w 1943")
Data emisji: 27.08.2019
Godzina emisji: 23.07

mat.prasowe/kw/gs