Logo Polskiego Radia
Trójka
Emilia Iwanicka 04.02.2015

Unia Europejska musi współpracować z Rosją?

Bruksela i Moskwa musiały podjąć współpracę przy budowie europejskiego systemu nawigacji satelitarnej Galileo. Co dalej?
Amerykański system GPS, wykorzystywany m.in. w nawigacji samochodowej, zdominował świat. Europa próbuje odpowiedzieć systemem GalileoAmerykański system GPS, wykorzystywany m.in. w nawigacji samochodowej, zdominował świat. Europa próbuje odpowiedzieć systemem GalileoGlow Images
Posłuchaj
  • Beata Płomecka opowiada o współpracy Unii Europejskiej i Rosji m.in. przy systemie Galileo (Unia pod lupą/ Trójka)
Czytaj także

Korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka podkreśla, że europejski system nawigacji satelitarnej rodzi się w bólach. - Najpierw były problemy finansowe, później techniczne. Tymczasem system Galileo miał być potężniejszy od amerykańskiego systemu GPS - tłumaczy korespondentka.

Problem z GPS polega na tym, że system powstał na potrzeby armii, dlatego w czasie kryzysu militarnego Amerykanie mogą go po prostu wyłączyć. Odpowiedzią na takie zagrożenie miał być system europejski. Ponieważ nie tylko przeciętni użytkownicy urządzeń nawigacyjnych, ale też wielkie firmy i instytucje są uzależnione od nawigacji satelitarnej, zdaniem ekspertów unijnych nie możemy polegać na sieciach, które mogą być wyłączone bez naszej zgody.

Dlatego Unia będzie w tym zakresie współpracować z Rosją. Jednak współpraca może się nie skończyć na kosmosie, bo gorących tematów jest więcej.

***

Tytuł audycji: Euranet: Unia pod lupą
Przygotowali: Beata Płomecka, Marcin Łukawski
Data emisji: 4.02.2015
Godzina emisji:
7:50

(ei,iwo)