Logo Polskiego Radia
Trójka
Sylwia Mróz 24.09.2015

Prawa człowieka jako fundament wspólnej Europy

Początek myślenia o prawach człowieka związany jest z końcem II wojny światowej - przypominają goście Dariusza Bugalskiego w audycji "Europejski Klub Trójki".

Europejska Konwencja Praw Człowieka i Karta Praw Podstawowych oraz oparte na tych dokumentach instytucje europejskie mają nas chronić przed przemocą, dyskryminacją, rasizmem, ksenofobią. Prof. Iwona Jakubowska-Branicka przypomina, że początek myślenia o prawach człowieka związany jest z końcem II wojny światowej. - Cały system praw człowieka jest pewnym systemem wartości liberalnych. Samo przyjęcie założenia, że wszyscy ludzie są sobie równi, już jest wartością - mówi socjolog.

W Europie na przełomie lat 40. i 50. XX wieku zrodził się pomysł, by budować nową rzeczywistość, której konstrukcja ma w przyszłości zapobiegać konfliktom zbrojnym i wojnom. - Miała ona być oparta na dwóch fundamentach: ochrony praw człowieka i współpracy gospodarczej, bo niewątpliwym spoiwem są wspólne interesy ekonomiczne. Taka konstrukcja została przyjęta w ramach Rady Europy - tłumaczy dr Magdalena Bainczyk z Wydziału Prawa i Administracji Akademii Krakowskiej.

Goście Dariusza Bugalskiego wyjaśnili, od czego zależy i czym jest ograniczona nasza wolność oraz jaki jest największy problem demokracji liberalnej.

Audycja w ramach projektu Euranet Plus.

***

Tytuł audycji: Europejski Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: dr Magdalena Bainczyk (Wydział Prawa i Administracji Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego), prof. Iwona Jakubowska-Branicka (Instytut Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego)
Data emisji: 23.09.2015
Godzina emisji: 21.07

sm/mk