Logo Polskiego Radia
Trójka
Dominika Michalak 03.06.2011

Główny priorytet polskiej prezydencji – budżet UE

Według ekspertów polską prezydencję w Unii Europejskiej zdominują przede wszystkim dyskusje na temat finansowania Wspólnoty w latach 2014-2020.
Główny priorytet polskiej prezydencji  budżet UEfot. east news

- Czasy są takie, że najważniejsze muszą być pieniądze. Prace nad tak zwanym wieloletnim planem ramowym na lata 2014 do 2020 to teraz dla nas sprawa kluczowa. Problemów jest tutaj wiele. To są zarówno kwestie rozdziału środków, jak również ich struktury – wyjaśnia Roman Przasnyski z Open Finance.

Ekspert przypomina, że już od jakiegoś czasu trwają dość ostre dyskusje dotyczące tego jak i z czego finansować Wspólnotę. Chodzi tutaj głównie o politykę spójności. Coraz bardziej aktualna staje się też kwestia wspólnej polityki rolnej. Niektóre państwa domagają się jej liberalizacji.

- Niedawny kryzys żywnościowy będzie groził nam jeszcze długo – przekonuje gość audycji.

Polskę czekają więc trudne negocjacyjne zadanie, biorąc zwłaszcza pod uwagę fakt, że sytuacja finansowa Europy nadal jest poważna.

Francja nie chce imigrantów

Roman Przasnyski komentuje też decyzję władz w Paryżu o ograniczeniu w tym kraju liczy imigrantów. Francję także dotknął ogólnoświatowy kryzys. Nad Sekwaną jest obecnie ponad 3 miliony bezrobotnych. - Przyjecie imigrantów wiąże się z koniecznością rozwiązywania problemów nie tylko społecznych, ale również ekonomicznych, a Francja ma teraz wyjątkowo słaby wzrost gospodarczy – tłumaczy ekspert.

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

(dmc)