Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Michał Szewczuk 05.01.2020

Rozstrzelania w Górach Szwedzkich. Zapomniana zbrodnia na Polakach

Zbliża się 80. rocznica masowego mordu nazistów na Polakach w tzw. Górach Szwedzkich (niedaleko Warszawy). Rozstrzelano 96 osób. Rozmówcy Tadeusza Płużańskiego przyznają, że wiedza o tych wydarzeniach jest dziś mała.
Egzekucja Polaków przez Niemców podczas II wojny światowej w Palmirach koło Warszawy. Podobnie jak zbrodnia w tzw. Górach Szwedzkich był to element eksterminacji polskiego narodu. Fot. NACEgzekucja Polaków przez Niemców podczas II wojny światowej w Palmirach koło Warszawy. Podobnie jak zbrodnia w tzw. Górach Szwedzkich był to element eksterminacji polskiego narodu. Fot. NACNarodowe Archiwum Cyfrowe
Posłuchaj
  • Zapomniana zbrodnia nazistów: rozstrzelania w Górach Szwedzkich (Historyczne wydarzenie tygodnia)
Czytaj także

Góry Szwedzkie znajdowały się na granicy obecnych dzielnic stolicy: Bemowa i Bielan. Dziś w miejscu piaszczystych wzgórz zlokalizowane jest lotnisko Warszawa-Babice. W 1940 roku teren ten stał się areną tragicznego wydarzenia. 6 stycznia Niemcy rozstrzelali 96 polskich obywateli.

ZOBACZ TAKŻE
nac palmiry rozstrzelanie 1200.jpg
Egzekucja w Palmirach. Świadectwo okrucieństwa niemieckiego okupanta

Katarzyna Utracka z Muzeum Powstania Warszawskiego przyznała, że pamięć o tych wydarzeniach już się zatarła. - To zbrodnia zapomniana - powiedziała. Przybliżyła również specyfikę miejsca. - Góry Szwedzkie były poza Warszawą. Teren ustronny, nieopodal Chomiczówka, luźna zabudowa i dlatego prawdopodobnie Niemcy wybrali to miejsce na to, aby przeprowadzić okrutną egzekucję - powiedziała.

Piotr Grzybowski zgodził się, że niewiele mówi się na temat tej zbrodni. - Góry Szwedzkie stały się grobem dla 96 osób. Nie wiemy nic: dlaczego te osoby zostały zamordowane, skąd pochodziły. Wiemy, że były wcześniej aresztowane, chociażby na podstawie nielicznych dokumentów znalezionych przy trzech tylko ofiarach - powiedział. Te trzy osoby to jedyne zidentyfikowane ofiary zbrodni.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Piotrem Grzybowskim i Katarzyną Utracką.

Audycję "Historyczne Wydarzenie Tygodnia" prowadził Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/db

***

Audycja: "Historyczne wydarzenie tygodnia"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: Katarzyna Utracka (Muzeum Powstania Warszawskiego) oraz Piotr Grzybowski (publicysta, "Niedziela")
Data emisji: 05.01.2019
Godzina emisji: 07.06

PR24/msze