Logo Polskiego Radia
Trójka
Tomasz Owsiński 14.01.2014

Publicysta: polska onkologia miała kiedyś dobrą opinię na świecie

Goście "Komentatorów" Wiktor Świetlik z "wSieci” i "Super Expressu” oraz Maciej Gdula z "Krytyki politycznej” zgodzili się, że głównym problemem polskiej onkologii nie jest jakość leczenia, a kwestie dostępności i szybkiej diagnostyki.
Publicysta: polska onkologia miała kiedyś dobrą opinię na świecieGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Wiktor Świetlik z "wSieci” i "Super Expressu” oraz Maciej Gdula z "Krytyki politycznej” o służbie zdrowia (Komentatorzy/Trójka)
Czytaj także

- Polskiej onkologii potrzeba więcej pieniędzy i czegoś, co usprawni przyjmowanie pacjentów, żeby ludzie nie mieli poczucia, że ucieka czas, który jest kluczowy przy leczeniu nowotworów - powiedział Maciej Gdula.

Wiktor Świetlik zauważył, że dawniej polska onkologia miała bardzo dobrą opinię na świecie. - Być może medycyna poszła do przodu, a my się zatrzymaliśmy - zastanawiał się publicysta.

Apel onkologów

Środowisko medyczne domaga się więcej pieniędzy na leczenie raka i zniesienia limitów. Polskie Towarzystwo Onkologiczne kilka dni temu wysłało w tej sprawie listy do prezydenta, premiera i ministra zdrowia.

Według Bartosza Arłukowicza, system leczenia nowotworów wymaga nie tylko zmian finansowych i organizacyjnych, ale także na przykład standaryzacji. Po poniedziałkowym spotkaniu z onkologami minister mówił, że pacjenci powinni być szybciej i sprawniej diagnozowani. Jego zdaniem, trzeba też postawić na kompleksowe leczenie i wspierać kliniki, które zaopatrują pacjentów od diagnozy poprzez terapię aż do rehabilitacji.

Bruksela wytyka Polsce korupcję w służbie zdrowia

Publicyście odnieśli się także do raportu KE wskazującego na korupcję i nepotyzm w polskiej służbie zdrowia. Wiktor Świetlik powiedział, że jeśli informacje zawarte w tym raporcie są prawdziwe, to mamy do czynienia z przerażającą patologią.

Z raportu Komisji Europejskiej wynika, że pacjenci aby ominąć kolejki, gotowi są dodatkowo zapłacić. W 2011 roku na łapówki wręczane lekarzom polska rodzina wydała średnio ponad 300 złotych. Na tak zwane "gesty wdzięczności" za wizytę - ponad 140 złotych.

Maciej Gdula powiedział, że w ostatnich latach w środowisku lekarskim doszło do dużych zmian i obecnie korupcja przez samych lekarzy nazywana jest patologią. - Lekarze zaczęli zarabiać lepiej i przestali brać łapówki na taką skalę, jak to się działo dawniej - dodał.

Według Wiktora Świetlika korupcja w służbie zdrowia w pewien sposób się zalegalizowała. - Szpitale obrosły różnymi fundacjami i one często są z nimi skorelowane. Lekarz świadczy usługi publicznie za to, że pacjent zostawia u niego pieniądze prywatnie - powiedział.

"WOŚP - sól w oku kościoła i prawicy"

Maciej Gdula uważa, że jeśli WOŚP zbierze mniej pieniędzy niż w latach ubiegłych nie będzie to oznaczało, że przeżywa kryzys. - Prawica nie jest w stanie znieść  tego, że jest jakaś inicjatywa, która kieruje się dobrymi odruchami serca i nie jest jednocześnie przypięta do Kościała - zauważył.

Według Wiktora Świetlika to postępowanie Jerzego Owsiaka może doprowadzić do tego, że WOŚP zbierze mniej pieniędzy. - Kilkakrotnie dokonywał zachowań czysto politycznych. Owsiak dość mocno spolityzował WOPŚ - powiedział.

Rozmawiał Krystian Hanke.

to