Logo Polskiego Radia
Jedynka
Gabriela Skonieczna 20.12.2010

Gwiazdy na gwiazdkę

Unikatowy pokaz sztuki XX wieku i jednocześnie okazja do dyskusji nad statusem współczesnych arcydzieł. Zapraszamy na wystawę do Muzeum Narodowego w Warszawie
Gwiazdy na gwiazdkę, czyli XX-wieczna historia sztuki w skrócie„Gwiazdy na gwiazdkę", czyli XX-wieczna historia sztuki w skrócie

- Prace na papierze to jest ekskluzyw muzealny i kolekcjonerski, nawet kuratorowi zbiorów graficznych trudno jest obejrzeć cudze zbiory graficzne. Dzieła, po okresie pokazywania, muszą leżakować w ciemności. Dlatego też wszędzie światło w muzeach jest ściemnione albo wystawy trwają krócej – zaznaczyła w "Rozdrożach kultury" Anna Żakiewicz, komisarz nietypowej wystawy "Gwiazdy na gwiazdkę".

Zwiedzający będą mieli szansę obejrzy prace wybitnych artystów: akwarele Georga Grosza ze zbioru ofiarowanego Muzeum przed 1939 rokiem, będące przykładem niemieckiej sztuki zaangażowanej z okresu Republiki Weimarskiej, grafiki Marca Chagalla, Paula Klee, Wassilego Kandinsky’ego czy Henri Matisse’a. Dużą atrakcją są dzieła Pabla Picassa, w tym wykonane we wczesnym okresie twórczości talerze ceramiczne oraz rysunek "Dziewczyna polska".

Dzieła te są bardzo rzadko pokazywane publicznie, ze względu na rodzaj podłoża, na jakim zostały wykonane. Zgodnie z przyjętymi światowymi standardami konserwatorskimi, dzieła na podłożu papierowym, mogą być eksponowane nie dłużej niż dwa, trzy miesiące. Dlatego też, każda wystawa takich prac staje się wielkim wydarzeniem i niepowtarzalną okazją do poznania zawartości muzealnych magazynów.

Prowadzącą program Magdę Mikołajczuk Anna Manicka zaprosiła też do zwiedzania magazynów Muzeum, by z bliska przyjrzała się w jaki sposób są przechowywane prace.

- Dzieła sztuki tworzone na papierze leżą w szufladach. Mamy 37 tys. obiektów, ale te zbiory nie są w całości znakomite. Chociaż ze sztuką jest różnie, to co kiedyś nam zawadzało i zajmowało miejsce, dziś może się okazać hitem sezonu. Tak jest np. z pracami socrealistycznymi, które przeżywają nieprawdopodobne powodzenie, a przez długie lata traktowaliśmy je jako balast – podkreśliła.

(pp)

Aby posłuchać audycji, wystarczy kliknąć na dźwięk "Gwiazdy na gwiazdkę" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.