Logo Polskiego Radia
PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 31.10.2021

Zaduszkowe kwestowanie na Starych Powązkach

Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa po raz 47. zbiera pieniądze na renowację zabytkowych nagrobków na warszawskiej nekropolii.

Tegoroczna zbiórka przeprowadzana jest tradycyjnie w dniach 30-31 października i 1 listopada. W ubiegłym roku z powodu pandemii kwesta odbyła się w internecie.

Podczas tegorocznego kwestowania zbierane będą podpisy popierające wpis „zaduszkowego kwestowania na Starych Powązkach” na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Lista taka prowadzona jest w oparciu o postanowienia Konwencji UNESCO z 2003 r.

Lista artystów, biorących udział w zbiórce na Powązkach, jest tradycyjnie długa. Pieniądze zbierać będzie ok. 200 aktorów scen warszawskich – wśród nich Ewa Wiśniewska, Anna Nehrebecka, Anna Seniuk, Jan Englert, Magdalena Zawadzka, Daniel Olbrychski i Kazimierz Kaczor - a także dziennikarze, publicyści, muzycy i władze Warszawy. W tym roku obiecali kwestować m.in. uczestnicy pierwszej zbiórki w 1975 r. Maja Komorowska, Damian Damięcki i Olgierd Łukaszewicz.   

Pierwsza kwesta na rzecz Powązek odbyła się 1 listopada 1975 r. Zorganizował ją powstały rok wcześniej Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami. Idea zbiórki na rzecz renowacji zabytków Powązek zyskała popularność i była kontynuowana również po śmierci założyciela Komitetu, pisarza i krytyka muzycznego Jerzego Waldorffa. W 2014 r. Stare Powązki na mocy decyzji prezydenta Bronisława Komorowskiego uznano za pomnik historii.

Z Jerzym Kisielewskim, wiceprzewodniczącym Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami  rozmawia Ewa Plisiecka.