Logo Polskiego Radia
Jedynka
Katarzyna Karaś 18.06.2021

Jak się zachować podczas gwałtownej burzy i ulewy?

Miniony weekend przyniósł gwałtowne burze i ulewy. Jak powstają takie zjawiska atmosferyczne? Jak się podczas nich zachować? Odpowiedzi na te pytania poszukiwali Patryk Kuniszewicz i Maciej Walecki.

KIEROWCA.jpg
"Bezpieczna Jedynka" w Programie 1

Posłuchaj
13:43 Jedynka/BJ burze 18.06.2021.mp3 Jak się zachować podczas gwałtownej burzy i ulewy? (Bezpieczna Jedynka)

 

Burze w sezonie letnim  

Piotr Żurowski - rzecznik prasowy Stowarzyszenia Polscy Łowcy Burz - Skywarn Polska - w audycji "Bezpieczna Jedynka" opowiada, jak powstaje burza i jak się zachować, gdy to zjawisko zaskoczy nas w górach lub na otwartej przestrzeni. - Burze potrafią być nieprzewidywalne oraz gwałtowne, szczególnie w sezonie letnim - mówi. - Jeżeli znajdziemy się w centrum burzy, szczególnie na otwartej przestrzeni oraz wysoko w górach, to jesteśmy bardziej narażeni na porażenie piorunem. Należy w takim przypadku jak najszybciej zejść na dół, jeżeli mówimy o górach, ze szlaku. W przypadku gdy nie mamy się gdzie schronić, to musimy złączyć stopy oraz kucnąć, żeby nie poradziło nas tzw. napięcie krokowe. Im bardziej będziemy mieli stopy oddalone od siebie, tym napięcie będzie wyższe - dodaje. 


Straż FORUM 1200.jpg
Burze nad Polską. Strażacy interweniowali 876 razy

Porażenie piorunem 

W Polsce rocznie z powodu porażenia piorunem umiera od kilkunastu do kilkudziesięciu osób. Do śmiertelnego porażenia dochodzi najczęściej w górach, rzadziej na dużych zbiornikach wodnych czy otwartych przestrzeniach, co potwierdza dr Marcin Kowalski z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. - Statystycznie porażeń piorunem dużo nie jest - zaznacza. - W przypadku kiedy osoba przeżyje pierwsze spotkanie z piorunem, może dość do uszkodzeń różnych narządów - tłumaczy ekspert. 

Dr Kowalski apeluje, szczególnie do miłośników górskich wędrówek, o ostrożność, przypominając tragedię, która wydarzyła się na Giewoncie w 2019 roku, gdzie śmierć poniosło pięć osób, a 150 osób zostało rannych. - Doszło do zdarzenia z wieloma ofiarami. To były sytuacje trudne, więc nie należy bagatelizować pogody. To są żywioły, z którymi człowiek często przegrywa - przestrzega. 

Czytaj również: 

Polscy Łowcy Burz 

Stowarzyszenie Polscy Łowcy Burz zajmuje się prognozowaniem oraz ostrzeganiem przed zjawiskami meteorologicznymi z nastawieniem na burze. - Zajmujemy się również edukacją na temat groźnych zjawisk meteorologicznych - mówi Piotr Żurowski. - Warto korzystać z naszego portalu oraz Facebooka, ponieważ są tu podawane na bieżąco informacje na temat groźnych zjawisk pogodowych oraz prognozowanych burz - tłumaczy. 

 

***

Grzegorz Walijewski - rzecznik prasowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - podczas audycji opowiada o prognozowaniu burz i zachęca do korzystania z prognozy. Przypomina też zasady zachowania w czasie burzy. Z kolei Sławomir Moszczeński z Automobilklubu Polski radzi, jak zachować się, jadąc w burzy samochodem.

"Bezpieczna Jedynka" w radiowej Jedynce "Bezpieczna Jedynka" w radiowej Jedynce

***

Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka

Prowadzą: Patryk Kuniszewicz, Maciej Walecki 

Goście: Piotr Żurowski (rzecznik prasowy Stowarzyszenia Polscy Łowcy Burz - Skywarn Polska), dr Marcin Kowalski (Lotnicze Pogotowie Ratunkowe), Grzegorz Walijewski (rzecznik prasowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej), Sławomir Moszczeński (Automobilklub Polski)

Data emisji: 18.06.2021 r. 

Godzina emisji: 17.12

ans