Logo Polskiego Radia
Jedynka
Ewa Dryhusz 06.07.2011

Wakacje - czas ucieczek z domu

Każdego roku z domu ucieka blisko 5 tys. nastolatków. Wakacje sprzyjają takim zachowaniom. Po raz kolejny ruszyła kampania "Nie uciekaj!" Fundacji Itaka.
Plakat kampanii Nie uciekaj Fundacji ItakaPlakat kampanii "Nie uciekaj!" Fundacji Itakafot. materiały prasowe

Aleksandra Andruszczak, psycholog związany z Fundacją Itaka, informowała, że do Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych każdego roku zgłaszanych jest kilkadziesiąt przypadków głównie związanych z ucieczkami z domu. Około 80-90 proc. zaginionych nastolatków udaje się znaleźć bądź też sami wracają do domu.

Niepokojący jest fakt, że te ucieczki i nieobecność w domu stają się coraz dłuższa. - Kiedyś, zazwyczaj gdy kończyły się pieniądze, kiedy pogoda nie sprzyjała, taki nastolatek wracał. Nawet jeśli uciekał od problemów, których źródło było w samych rodzicach czy w konfliktach między nimi. Natomiast teraz do fundacji coraz częściej trafiają sprawy, które trwają rok, dwa lata – tłumaczyła w "Sygnałach Dnia"

Jednocześnie nastolatki nie chcą rozmawiać o czasie spędzanym poza domem. - Wiemy, że część z nich na pewno była zagranicą. Strefa Schengen sprzyja takiej sytuacji, można podróżować swobodnie – stwierdziła psycholog.

Jako dwie najczęstsze przyczyny ucieczek eksperci wskazują problemy, których źródło leży w rodzinie - w relacjach nastolatka z rodzicami, bądź też między rodzicami oraz niedocenianym powodzie, jakim są relacje z rówieśnikami. Tymczasem dla młodego człowieka to relacje z koleżankami kolegami są często najważniejszym punktem odniesienia, pokazują jego pozycję w środowisku.

Antidotum na ucieczkę to nawiązywanie głębokiej relacji z dzieckiem. Jest to proces długotrwały, ale przynosi duże efekty. Dzięki niemu dziecko wie, że jest dla nas ważne, a my interesujemy się nawet jego "małymi sprawami". Aby osiągnąć ten stan, musimy ze sobą rozmawiać, słuchać się nawzajem, wsłuchiwać, dawać czas na podejmowanie jakichś decyzji, ale też, co podkreśla psycholog Itaki: - Stawiać grancie i dostosowywać te grancie do wieku nastolatka. I tu pojawia się kolejny problem, gdy rodzice często nie mogą zaakceptować, że ich dziecko nie jest już małym dzieckiem, któremu wyznacza się jeden tor i ma prawo samo podejmować decyzje, które jego dotyczą.

Fundacja w ramach kampanii "Nie uciekaj!" uruchomiła bezpłatny całodobowy numer 116 000, przy którym dyżurują specjaliści gotowi służyć radą i pomocą w sprawie zaginionego dziecka.


Rozmawiała Dorota Świerczyńska

(ed)