Logo Polskiego Radia
Jedynka
Urszula Tokarska 11.03.2011

Sytuacja płci pięknej w państwach Wspólnoty

Wezwano do zmniejszenia nierówności płacowych, zwiększenia zatrudnienia kobiet i ich udziału na stanowiskach decyzyjnych.
Sytuacja płci pięknej w państwach Wspólnoty
Posłuchaj
  • Sytuacja płci pięknej w państwach Wspólnoty
Czytaj także

Z okazji stulecia Dnia Kobiet, także w parlamencie europejskim dyskutowano na temat sytuacji płci pięknej w państwach Wspólnoty. Wezwano do zmniejszenia nierówności płacowych, zwiększenia zatrudnienia kobiet i ich udziału na stanowiskach decyzyjnych. Szczegóły Jacek Prusinowski:

Panie stanowią ponad jedną trzecią Parlamentu Europejskiego i średnio 24% poszczególnych parlamentów narodowych. Jednocześnie zaledwie 3% największych przedsiębiorstw kierowanych jest przez kobiety.

Eurodeputowana Danuta Hubner: - Kobiety zajmują przede wszystkim te stanowiska najniższe, natomiast w miarę hierarchii i przesuwania się w górę okazuje się, że tych kobiet jest coraz mniej. Wśród kierujących, wśród elit politycznych, które sprawują władzę, jest to odsetek bardzo skromny.

Dlatego właśnie, zdaniem posłów i posłanek do Parlamentu Europejskiego, państwa członkowskie Unii powinny podjąć skuteczne kroki, między innymi przez wprowadzenie parytetów. W rezolucji poruszono też kwestie dotyczące zdrowia i prawa do aborcji. Zdaniem eurodeputowanej Joanny Skrzydlewskiej - niepotrzebnie.

Eurodeputowana Joanna Skrzydlewska: - To są kwestie światopoglądowe i powinny być rozstrzygane na poziomie państw członkowskich, a nie na poziomie PE.

Zdaje się, że możliwość przeforsowania równościowego prawa na szczeblu krajowym też ma większe szanse na sukces, przykładem może być tu 35-procentowy parytet na listach wyborczych w Polsce. Jednak w opinii socjologa, Krzysztofa Iszkowskiego z Centrum Studiów nad Demokracją Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, ważniejsze od zmian w prawie są zmiany mentalności.

Krzysztof Iszkowski: - Nawet w tych krajach, gdzie wprowadzono prawne wymogi, żeby kobiety stanowiły połowę składu rad nadzorczych, wciąż jest ich mniej niż mężczyzn i ten proces będzie postępował bardzo powoli. Państwo nie może tutaj niczego narzucać.

Ale z pewnością może pomagać niwelować najbardziej niesprawiedliwe różnice, jak choćby te dotycząca zarobków. W Europie uposażenia kobiet są mniejsze średnio o niemal 20% w porównaniu z pensjami mężczyzn. Aby pamiętać o zmniejszaniu tej dysproporcji, co roku będzie obchodzony Europejski Dzień Równej Płacy. W tym roku przypada on 15 marca - bo o tyle dni od 1 stycznia kobiety muszą przepracować więcej od mężczyzn, żeby zarobić tyle samo.

Najważniejsze wydarzenia w PE:

- Przyszłe stosunki Unii Europejskiej z Iranem powinny uwzględniać nie tylko kwestie dotyczące programu nuklearnego tego państwa. Zdaniem europosłów, państwa członkowskie powinny nałożyć sankcje na irańskich urzędników odpowiedzialnych za łamanie praw człowieka od czasu wyborów prezydenckich w Iranie w 2009 roku.
Głosując nad kalendarzem sesji PE w 2011 i 2012 roku, europosłowie przegłosowali poprawkę, by dwie zaplanowane na październik osobne sesje Parlamentu Europejskiego w Strasburgu połączyć w jedną dłuższą, co oznacza zmniejszenie liczby dni obrad. Autor pomysłu - brytyjski konserwatysta Ashley Fox - nie ukrywa, że jest przeciwny organizacji sesji PE w Strasburgu. Wyjaśnił, że dzięki jego poprawce eurodeputowani zaoszczędzą czas na przejazdy, a do atmosfery trafi tysiące ton mniej CO2.

- Szef Parlamentu Europejskiego – prof. Jerzy Buzek - liczy, że dzisiejszy szczyt UE podejmie „ważne, przyszłościowe” decyzje dotyczące Libii, m.in. wprowadzi zakaz lotów nad tym krajem i embargo na handel ropą.

Czy wiesz, że...

Wśród przedstawicieli Cypru i Malty w Parlamencie Europejskim w ogóle nie ma kobiet.

Konkurs dla uważnych:

Jaką część deputowanych do PE stanowią kobiety?

Odpowiedź prosimy nadsyłać na adres: europarlament@polskieradio.pl

Dwie osoby, które najszybciej prawidłowo odpowiedzą na nasze pytanie, otrzymają upominki ufundowane przez Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego oraz Program Pierwszy Polskiego Radia.

Więcej informacji na temat prac Parlamentu Europejskiego znajdą Państwo na stronie internetowej: www.europarl.pl