Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 27.02.2014

27.02.2014 Kryzys na Krymie. USA ostrzegają Rosję [relacja]

Biały Dom wezwał Moskwę do respektowania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.
Posłuchaj
  • A. Jankowski: Około 5:40 w centrum Symferopola było słychać wybuchy i wystrzały. Nieznani napastnicy, prawdopodobnie uzbrojeni, przejęli gmachy parlamentu i Rady Ministrów Autonomicznej Republiki Krymu. Nad tym ostatnim gmachem powiewają dwie flagi: rosyjska i krymskiej autonomii. Przy czym rosyjską zawieszono tam zamiast ukraińskiej (źr. IAR)
  • Waszyngton znów przestrzega Moskwę. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
Czytaj także

Protesty na Ukrainie: serwis specjalny  >>>

20.56

Nowo mianowany premier Autonomicznej Republiki Krymu Siergiej (Serhij) Aksjonow, a także przewodniczący tamtejszego parlamentu Wołodymyr Konstantynow oświadczyli, że uważają prezydenta Wiktora Janukowycza na prawowitego prezydenta Ukrainy.
Aksjonow, lider partii Rosyjska Jedność, wyraził także nadzieję na pomoc finansową ze strony Rosji. - W naszych skomplikowanych czasach, jestem przekonany, że Rosja wyciągnie pomocną dłoń i okaże wsparcie, również finansowe, aby Krym mógł dziś poprawić swą sytuację polityczną - powiedział Aksjonow.

Według Anatolija Mohylowa, byłego już premiera Krymu nie wiadomo kim są napastnicy którzy okupuja parlament. (źródło:UA 1+1/x-news)

20.51

Były minister spraw zagranicznych Borys Tarasiuk nie wszedł do rządu Arsenija Jaceniuka. Na swoim profilu na Facebooku napisał, że nikt z nim nie konsultował objęcia teki wicepremiera odpowiedzialnego za sprawy integracji europejskiej. Jak dodał, że odpowiada mu, że w programie nowego rządu nie ma zapisu dotyczącego wejścia do struktur NATO. Były minister uważa ponadto, że nowej ekipie brakuje kompetencji.

20.45

- Rosjanie będą bardzo nalegać na to, by zrealizować scenariusz referendum i rozszerzenia autonomii krymskiej. Pytanie, do jakiej linii się posuną - mówił w radiowej Jedynce ekspert do spraw wschodnich Paweł Usow.

czytaj więcej>>>

20.37

Jest nowy przedstawiciel prezydenta ukrainy w Autonomicznej Republice Krymu. Został nim Serhij Kunicyn. Wcześniej pełniący obowiązki głowy państwa Ołeksandr Turczynow przyjął rezygnację Wiktora Płakidy.
Kunicyn jest deputowanym partii UDAR Witalija Kliczki w ukraińskim parlamencie. Dwukrotnie stał na czele rządu krymskiej autonomii. Był także deputowanym krymskiego zgromadzenia.

20.25

- Jeśli władza w Kijowie będzie dostatecznie silna, to do referendum na Krymie nie dojdzie - uważa Aleksandr Jankowski, pracujący na półwyspie dziennikarz. Według niego, nawet gdyby doszło do głosowania, to jego wynikiem nie będzie przyłączenie Krymu do Rosji. Tego nie przewiduje bowiem pytanie referendalne. Jankowski przypomniał, że początkowo na Krymie rozważano trzy możliwości pytania: o niezależność państwową, pozostanie w składzie Ukrainy i o przyłączenie do Rosji. Jednak ostateczny tekst ogłoszony wieczorem przez Radę Najwyższą Krymu zawiera pytanie: czy jesteś za tym, żeby Krym miał większą niezależność i wchodził w skład Ukrainy na podstawie umów i porozumień?

20.15

Ukraina ma prawo ubiegać się o członkostwo w Unii Europejskiej. Takie zdanie znalazło się w rezolucji przyjętej przez europosłów na zakończenie sesji plenarnej w Strasburgu. Poprawka głoszona przez  Jacka Saryusz-Wolskiego została przyjęta.

19.56

- Stanowczo wspieramy integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy. Oczekujemy, że inne państwa będą czynić tak samo - powiedział rzecznik Białego Domu. Zapewnił, że USA "bacznie śledzą rosyjskie ćwiczenia wojskowe przy granicy ukraińskiej". - Oczekujemy, że Rosja okaże przejrzystość w sprawie tej aktywności i będzie unikać prowokacyjnych działań. Nalegamy, by nie podejmowali oni żadnych kroków, które mogłyby zostać mylnie zinterpretowane lub doprowadzić do błędnych ocen - dodał Jim Carney.
W podobnym tonie wypowiedział się wcześniej minister obrony USA Chuck Hagel.

19.40

Grupa Ukraińców mieszkających w Gdańsku pikietowała pod rosyjskim konsulatem. Protestujący żądali do władz Rosji, by nie wtrącały się w sprawy wewnętrzne Ukrainy.

(źródło: TVN24/x-news)

19.26

Sytuacja na Ukrainie była tematem telefonicznej rozmowy szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego z sekretarzem stanu USA Johnem Kerry'm.
Rozmówcy zgodzili się, że Stany Zjednoczone oraz Unia Europejska powinny wspierać nowo utworzony rząd w Kijowie na drodze dalszej transformacji ustrojowej i gospodarczej. Ministrowie wyrazili nadzieję, że obecne wydarzenia na Krymie nie będą podlegały eskalacji i nie wpłyną w negatywny sposób na integralność terytorialną Ukrainy.

19.03

Deputowani parlamentu Autonomicznej Republiki Krymu mianowali premierem lokalnego rządu Siergieja (Serhija) Aksjonowa, lidera partii Rosyjska Jedność - poinformowała agencja Interfax-Ukraina. Za jego kandydaturą głosowało 53 deputowanych. Wcześniej krymski parlament zdecydował na nadzwyczajnej sesji, że 25 maja odbędzie się referendum w sprawie rozszerzenia pełnomocnictw autonomii półwyspu.

19.00

Rząd
Rząd Arsenija Jaceniuka. FOT.: EPA/ANDREW KRAVCHENKO

18.40

Ambasador Izraela w Kijowie Reuwen Dinel spotkał się z liderami ukraińskiego ultranacjonalistycznego ruchu Prawy Sektor. Lider ruchu Dmytro Jarosz zapewnił dyplomatę, że Prawy Sektor nie tylko nie popierał takich negatywnych zjawisk jak antysemityzm, ale będzie je tłumił wszelkimi zgodnymi z prawem metodami.

18.05

Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski spotkał się z ambasadorem Ukrainy w Polsce Markijanem Malskim. - Minister podziękował za bardzo dobrą współpracę, szczególnie w tych trudnych momentach, które działy się na Majdanie. Wyraził także ubolewanie z powodu ofiar i sytuacji, która się wydarzyła na Ukrainie - czytamy w komunikacie.

17.30

Premier Krymu Anatolij Mohylow zaapelował do liderów partii politycznych i mieszkańców Krymu o powściągliwość i niedopuszczenie do wybuchu agresji na ulicach krymskich miast.

(źródło: atr.ua/x-news)

17.10

Wiktor Janukowycz pozostaje pełnoprawnym prezydentem Ukrainy, a decyzja Rosji o zapewnieniu mu osobistego bezpieczeństwa na jej terytorium jest całkowicie zrozumiała - oświadczył rzecznik praw człowieka Federacji Rosyjskiej. Władimir Łukin brał udział w ubiegłym tygodniu w negocjacjach w Kijowie. Oprócz niego, w rozmowach między opozycją a prezydentem Ukrainy brali udział szefowie dyplomacji Polski, Francji i Niemiec.

17.04

25 maja na Krymie odbędzie się referendum w sprawie rozszerzenia autonomii republiki. Prezydium Rady Najwyższej Autonomicznej Republiki Krymu wystąpiło z orędziem do obywateli Autonomii, w którym napisano, że "w rezultacie niezgodnego z konstytucją przejęcia władzy na Ukrainie przez radykalnych nacjonalistów przy poparciu zbrojnych grup, spokój i bezpieczeństwo na Krymie zostało zagrożone".

czytaj więcej>>>

Pytanie poddane pod głosowanie w referendum będzie brzmiało: "Autonomiczna Republika Krymu posiada niezależność państwową i wchodzi w skład Ukrainy na podstawie umów i porozumień - tak lub nie".

17.00

Wiktor Janukowycz zwołuje konferencję prasową - poinformowała rosyjska agencja prasowa RIA. Spotkanie obalonego prezydenta Ukrainy z dziennikarzami ma się odbyć w piatek w rosyjskim Rostowie nad Donem. Tak twierdzą źródła zbliżone do ukraińskiego polityka, na które powołuje się Reuters.

czytaj więcej>>>

16.45

Unia Europejska kończy prace nad szczegółami sankcji wobec winnych przemocy na Ukrainie. Według źródeł dyplomatycznych na liście osób objętych sankcjami znajdzie się kilka nazwisk, prawdopodobnie także odsunięty od władzy prezydent Wiktor Janukowycz.

16.15

Jest wniosek Ukrainy o pomoc Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Szefowa MFW Christine Lagarde zapowiedziała, że wkrótce do Kijowa uda się misja techniczna.

czytaj więcej>>>

16.45

- Ukraine czeka podwyżka cen gazu. To nieuniknione - uważa były wicepremier i minister finansów Jan Rostowski.

czytaj więcej>>>

15.20

Czy mieszkańcy Krymu będą głosować w referendum w sprawie rozszerzenia autonomii republiki?  Zdecydują o tym deputowani podczas nadzwyczajnej sesji Autonomicznej Republiki Krymu. Szef krymskiego parlamentu Wołodymyr Konstantinow oświadczył, że parlament zamierza rozpatrzyć tę sprawę, by "zadośćuczynić żądaniom ludzi, którzy się burzą i nie widzą dla siebie perspektyw". Zapewnił, że krymski parlament pracuje normalnie mimo tego, co dzieje się na Ukrainie i na samym Krymie.

14.45

USA wzywa Rosję, by nie podejmowała ryzykownych kroków w sprawie Ukrainy. Szef Pentagonu powiedział, że bacznie przygląda się rosyjskim manewrom wojskowym przy granicy z Ukrainą. - Oczekuję, że Moskwa będzie wyjaśniać otwarcie te działania. Wzywam Rosję do unikania wszelkich kroków, które w tym niespokojnym, pełnym napięć okresie mogłyby być opacznie zrozumiane - ostrzegł Hagel.
Zaapelował też do wszystkich krajów, by "respektowały suwerenność Ukrainy i unikały działań prowokacyjnych".

Szef
Szef NATO Anders Fogh Rasmussen oraz sekretarz obrony USA Chuck Hagel. FOT.: EPA/OLIVIER HOSLET

14.43

- Nie mamy informacji wskazujących na to, że Rosja ma jakiekolwiek plany, żeby interweniować militarnie na Ukrainie - powiedział sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen podczas konferencji prasowej w Brukseli.

13:58

Arsenij Jaceniuk został premierem Ukrainy. Jego kandydaturę zatwierdziła Rada Najwyższa.

(źródło: Rada Najwyższa Ukrainy/x-news)

czytaj więcej>>>

13:57

- W związku z twierdzeniami o naruszaniu przez stronę rosyjską podstawowych porozumień w sprawie Floty Czarnomorskiej oświadczamy, że w obecnej skomplikowanej sytuacji Flota Czarnomorska FR bezwarunkowo przestrzega tych porozumień - zaakcentowały służby prasowe MON Rosji.

Podkreślono, że "przemieszczenia poszczególnych jednostek sprzętu wojskowego Floty Czarnomorskiej były realizowane w pełnej zgodności z odpowiednimi podstawowymi porozumieniami i nie wymagały jakichkolwiek uzgodnień".

13:41

Ukraina oczekuje, że Rosja nie będzie wspierała separatystów i nie będzie chroniła dawnych ukraińskich urzędników, przeciwko którym toczone są śledztwa o zabójstwo - oświadczył kandydat na szefa ukraińskiego rządu Arsenij Jaceniuk.
- Mamy nadzieję, że Rosyjska Federacja będzie przede wszystkim przestrzegać memorandum budapesztańskiego i będzie robiła wszystko, by sytuacja na Ukrainie była stabilna - przemawiał w parlamencie.

13:37

Na sesji parlamentu Autonomicznej Republiki Krymu w czwartek ma być rozpatrzona sprawa rozszerzenia uprawnień Autonomii - pisze agencja Interfax-Ukraina, powołując się na źródło, zbliżone do tego parlamentu.

13:22

Prezydium Rady Najwyższej Autonomicznej Republiki Krymu inicjuje przeprowadzenie referendum na półwyspie. Taką informację podaje Krymska Agencja Informacyjna, powołując się na informację przewodniczącej Prezydium Oksany Kornijczuk.
Jednocześnie Prezydium wystąpiło z orędziem do obywateli Autonomii, w którym napisano, że "w rezultacie niezgodnego z konstytucją przejęcia władzy na Ukrainie przez radykalnych nacjonalistów przy poparciu zbrojnych grup, spokój i bezpieczeństwo na Krymie zostało zagrożone"
- Środowe starcia przed siedzibą krymskiego parlamentu, które doprowadziły do przelewu krwi i śmierci ludzi - to rezultat rozwoju politycznego ekstremizmu i przemocy, które opanowały kraj. Ukraina stacza się ku politycznemu chaosowi i gospodarczej katastrofie- stwierdza się w orędziu. - W tej sytuacji Rada Najwyższa Autonomicznej Republiki Krymu, jako najwyższa władza, przyjmuje na siebie wszelką odpowiedzialność za sytuację na Krymie, a jedyną możliwą drogą wyjścia z tej złożonej sytuacji jest przeprowadzenie wszechkrymskiego referendum w kwestii "uwspółcześnienia statusu autonomii i rozszerzenia jej".

(źródło: atr.ua/x-news)

13:17

Kandydat na wicepremiera Ukrainy ds. integracji europejskiej Borys Tarasiuk nie wyklucza, że umowa stowarzyszeniowa Ukrainy z Unią Europejską zostanie podpisana w najbliższym czasie.
- Jeśli Unia Europejska (będzie nalegać na podpisanie umowy stowarzyszeniowej) na szczeblu prezydenta, może się to przeciągnąć na okres po wyborach prezydenckich (25 maja). Jeśli natomiast taki warunek nie zostanie postawiony, to myślę, że rząd będzie gotów podpisać umowę za tydzień - dwa - powiedział w czwartek Tarasiuk dziennikarzom.

13:15

Głównym celem polityki zagranicznej Kijowa jest integracja europejska, podpisanie umowy stowarzyszeniowej oraz członkostwo w UE - oświadczył kandydat na premiera Ukrainy Arsenij Jaceniuk.
Przemawiając w czwartek przed deputowanymi do parlamentu polityk zaapelował jednocześnie do Rosji, by nie walczyła z Ukrainą, lecz zrozumiała, że dwa kraje powinny łączyć relacje partnerskie. - Jesteśmy partnerami i przyjaciółmi! - mówił, zachęcając Rosjan do inwestowania w jego kraju

13:05

Budżet Ukrainy jest pusty - mówił w parlamencie w Kijowie Arsenij Jaceniuk, który ma zostać premierem. Polityk Batkiwszczyny powiedział, że w związku z tym nie obiecuje polepszenia życia Ukraińców ani dziś, ani jutro. - Naszym zadaniem jest stabilizacja sytuacji w kraju - mówił. Poinformował też, że obecnie zadłużenie Ukrainy wynosi 75 mld dolarów.

O rozgrabienie publicznych pieniędzy oskarżył ekipę Wiktora Janukowycza. Jak dodał z kraju zostało wyprowadzonych 70 miliardów dolarów, wzrasta bezrobocie, z ukraińskich banków i firm są wycofywane inwestycje . Arsenij Jaceniuk zapowiedział, że w związku z tym konieczne są niepopularne decyzje, m. in. ograniczenie programów socjalnych.

13:04

Sanatorium w Barwisze w Rosji, gdzie według rosyjskich mediów widziany był Janukowycz.

Sanatorium
Sanatorium w Barwisze, PAP/ EPA/YURI KOCHETKOV

12:50

Po południu najważniejsze europejskie indeksy giełdowe traciły od ośmiu dziesiątych do półtora procent. O prawie osiem procent spadła dziś wartość ukraińskiej waluty - za dolara można było kupić jedenaście hrywien; przed kryzysem dolar kosztował osiem hrywien

12:45

W ukraińskim parlamencie powstała koalicja "Europejski wybór” popierająca nowy rząd. W jej skład wchodzi Batkiwszczyna, Udar, Swoboda i posłowie pozafrakcyjni.
To ważny krok do stabilizacji sytuacji w kraju - powiedział szef parlamentu - Ołeksandr Turczynow. Rządowa frakcja liczy 250 posłów - daje to parlamentarną większość. Posłowie mają dziś uchwalić nowy rząd. Premierem ma zostać Arsenij Jaceniuk z Batkiwszczyny.

12:30
- On już nie jest prezydentem, to osoba poszukiwana, która jest podejrzewana o masowe zabójstwa, o popełnienie przestępstw przeciw ludzkości - powiedział lider Batkiwszczyny Arsenij Jaceniuk, komentując opublikowane w czwartek przez agencję Interfax oświadczenie Janukowycza, który zaznaczył, że wciąż się uważa za prezydenta .
O wydaniu przez władze Ukrainy międzynarodowego listu gończego za obalonym prezydentem Wiktorem Janukowyczem poinformował w środę wieczorem p.o. prokuratora generalnego Ołeh Machnicki.

12:24

Relacja krymskiego reportera

(Wideo: ATR.ua/x-news)

12:24

Wezwanie do wsparcia finansowego Ukrainy i deklaracja, że może ona w przyszłości ubiegać o członkostwo w Unii Europejskiej. Takie zapisy są w rezolucji, którą przyjęli właśnie europosłowie na zakończenie sesji w Strasburgu.
Podczas prac nad rezolucją doszło do kłótni między polskimi europosłami z różnych frakcji a zagranicznymi deputowanymi z grupy zielonych, konserwatystów, socjalistów i chadeków. Polacy naciskali, by w dokumencie znalazło się odniesienie do ewentualnego przyszłego członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej. To miał być pozytywny sygnał Europarlamentu wysłany do Kijowa. Jednak początkowo napotkali opór. Deputowani między innymi z Holandii, Francji czy Niemiec nie chcieli bowiem składać takich deklaracji. Potrzeba było wielogodzinnych negocjacji, by Polacy przeforsowali swoje stanowisko i w rezolucji znalazło się odniesienie do ewentualnego przyszłego członkostwa Ukrainy w Unii.

Ponadto w przyjętym dokumencie europosłowie wezwali do natychmiastowego finansowego wsparcia reform na Ukrainie, a także do przekazania pakietu pomocowego , rozpisanego na kolejne lata. Jest również wezwanie do rozpoczęcia negocjacji z Ukrainą w sprawie liberalizacji wizowej . Jest też apel o jedność narodową ukraińskich polityków.

12:17

Krym testem dla intencji Rosji - ocenia premier Donald Tusk. Szef polskiego rządu uważa, że wydarzenia na Krymie to "paląca kwestia" dla integralności Ukrainy.
Donald Tusk mówił, że na razie nie wiadomo jakie zamiary mają ci, którzy prowadzą okupację parlamentu w Symferopolu. Dodał, że kluczowe w tej sprawie będzie stanowisko Rosji, a sposób jej zachowania będzie sprawdzianem rzeczywistych intencji Moskwy. Premier uważa, że potrzebna jest presja międzynarodowa na utrzymanie integralności Ukrainy.

Szef rządu podkreślił też, że Wiktor Janukowycz jest gotów odgrywać dalej rolę, korzystając ze wsparcia Rosji. W ocenie Polski "ta rola może być coraz bardziej ponura" - dodał Tusk.
Premier dobrze ocenił skład przyszłego potencjalnego rządu Ukrainy. Jego zdaniem, zarówno przyszły premier, jak i wicepremier gwarantują proeuropejski kierunek Kijowa i budzą nadzieję. W opinii szefa rządu, potrzebne jest też przyspieszenie misji MFW na Ukrainę i przyjęcie przez Kijów warunków Funduszu. Tym bardziej, że główny warunek MFW - dewaluacja hrywny - sam się dokonał.

12:00

Sekretarz generalny NATO zaniepokojony sytuacją na Krymie. Anders Fogh Rasmussen napisał na Twitterze, że wzywa Rosję do tego, by "nie podejmowała, żadnych działań, które mogłyby doprowadzić do eskalacji napięć lub wywołać nieporozumienie".

W Brukseli o 12:00 rozpoczyna się nadzwyczajne posiedzenie komisji NATO-Ukraina. W rozmowach ma wziąć udział m.in. ukraiński wiceminister obrony Oleksandr Olijnik.

11:59

Rada Najwyższa nadal zajęta przez napastników.

(Wideo: ATR.ua/x-news)

11:58

Na Krymie wszystko zmierza do konfrontacji zbrojnej - mówi IAR wiceprezes PiS Adam Lipiński. Delegacja Prawa i Sprawiedliwości przebywa w Symferopolu na Krymie.
Jak relacjonuje Lipiński, sytuacja w mieście jest bardzo napięta. - Jest informacja, że kolumny wojsk rosyjskich tu zmierzają. Potwierdza to polski konsul. Także dzisiaj tutaj pewnie się rozstrzygną te sprawy siłowo - mówi wiceprezes PiS. Jak dodaje, wokół parlamentu zaczynają się zbierać tłumy, budynki zostały zajęte przez zwolenników opcji prorosyjskiej. - To zmierza do konfrontacji - podkreśla Lipiński.
Adam Lipiński mówi, że w środę posłowie zostali nieprzyjaźnie potraktowani przez zwolenników integracji Krymu z Moskwą. - Była próba agresji wobec nas, gdy się dowiedzieli, że jesteśmy deputowanymi z Polski. Krzyczeli na nas:szpiedzy i było dosyć groźnie - relacjonuje Lipiński.

11:30

Wiktor Janukowycz twierdzi, że jest prezydentem Ukrainy. Oświadczył, że poprosił o zapewnienie mu bezpieczeństwa Rosję. Według źródeł Interfaxu, Moskwa zgodziła się na to. Więcej >>> Oświadczenie publikuje agencja Interfax.

11:20

Szef NATO wyraża zaniepokojenie sytuacją na Krymie i apeluje do Rosji o niepodsycanie napięcia.

11:15

Rosja postawiła myśliwce w Okręgu Zachodnim w stan gotowości bojowej. Więcej >>>

11:00

Terroryści, którzy zbrojnie zajęli budynek krymskiego parlamentu, wpuścili do niego niektórych deputowanych. Tak donoszą ukraińskie media. Deputowani mają przeprowadzić posiedzenie.

W środę do otwarcia obrad Rady Najwyższej Autonomii nie dopuścili krymscy Tatarzy, którzy obawiali się, że może na nich dojść do ogłoszenia odłączenia Krymu od Ukrainy i przyłączenia półwyspu do Rosji.

Według ostatnich informacji, deputowani właśnie przygotowują się do obrad. Zostali wpuszczeni przez napastników, którzy zajęli budynki parlamentu i rządu nocą, a wywieszone na nich flagi ukraińskie zastąpili rosyjskimi.

10:30

Ukraińskie MSZ wezwało w czwartek p.o. rosyjskiego ambasadora w Kijowie i zażądało niezwłocznych konsultacji z Moskwą w związku z zajęciem gmachów regionalnego rządu i parlamentu na Krymie.

Resort spraw zagranicznych Ukrainy poinformował w pisemnym oświadczeniu, że Andriejowi Worobiowowi wręczono notę z żądaniem, by rosyjskie wojska stacjonujące w Sewastopolu pozostały w bazie.

Rosja odwołała swego ambasadora w Kijowie na konsultacje, gdy w sobotę parlament. ukraiński pozbawił władzy prezydenta Wiktora Janukowycza.

10:15

Uzbrojeni ludzie, którzy opanowali siedziby władz Autonomicznej Republiki Krymu, określają się jako " przedstawiciele samoobrony rosyjskojęzycznych obywateli Krymu " - oświadczył wicepremier Autonomii Rustan Temirgaliew na swoim profilu na Facebooku.
Agencja informacyjna Unian także podała, że budynki parlamentu i rządu Krymu kontrolowane są przez "siły samoobrony ludności rosyjskojęzycznej"

09:45

Prokuratura Ukrainy: jest śledztwo

Prokuratura generalna Ukrainy uznała zajęcie budynków rządowych w Symferopolu na Krymie za akt terrorystyczny i wszczęła śledztwo z odpowiedniego artykułu kodeksu karnego. Prokuratura potwierdziła, że dwie grupy nieznanych dotychczas ludzi zajęły w czwartek nad ranem siedziby rządu i parlamentu Autonomicznej Republiki Krymu. Każda z tych grup liczyła po 10-15 osób - czytamy w komunikacie.

Prokuratura zaprzeczyła wcześniejszym doniesieniom, jakoby napastnicy strzelali z broni palnej. - Nie została ona użyta - czytamy.

09:30

P.o. prezydenta Ukrainy rano ostrzegł Rosję przed użyciem sił wojskowych. - Zwracam się do dowództwa Floty Czarnomorskiej Rosyjskiej Federacji z żądaniem, by jej jednostki pozostały w granicach terytoriów, ujętych w umowach. Jakiekolwiek ruchy wojskowych poza tymi terytoriami zostaną uznane za agresję wojskową - oświadczył Ołeksandr Turczynow przemawiając z trybuny parlamentu w Kijowie.

08:45

Premier Autonomicznej Republiki Krymu Anatolij Mohylow udał się się na rozmowy z uzbrojonymi ludźmi, którzy zajęli w czwartek nad ranem siedziby parlamentu i rządu w Symferopolu.Jednak odmówili oni negocjacji - napisała na swym profilu w Facebooku jego rzeczniczka Wioletta Lisina.

- O godzinie 9 (8 czasu polskiego) w holu Rady Ministrów ARK (Autonomicznej Republiki Krymu) Anatolij Mohylow spotkał się z przedstawicielami ludzi, którzy zajęli siedziby administracji republiki. Oświadczyli oni, że nie są upoważnieni do prowadzenia rozmów i wysuwania żądań - czytamy. Według rzeczniczki Mohylow przekazał im numery swoich telefonów, by mogli się z nim kontaktować.

Mohylow wcześniej  apelował do mieszkańców Symferopola, by nie zbliżali się do zajętych budynków i wyraził nadzieję, że sytuacja szybko zostanie uregulowana. W związku z wydarzeniami premier ogłosił, że czwartek jest w Symferopolu dniem wolnym od pracy.

08:00

Na Krymie milicja i wojska wewnętrzne podniesione w stan najwyższej gotowości - powiadomił szef ukraińskiego resortu spraw wewnętrznych. Szef MSW  Arsen Awakow wyjaśnił, że ma to związek z zajęciem przez uzbrojonych napastników budynków rządowych w Symferopolu.

Napastnicy uzbrojeni są w broń automatyczną i maszynową.

Szef ukraińskiego MSW dodał, że milicja otoczyła zajęte budynki. Jak zaznaczył, podjęto również szereg kroków, które mają zatrzymać działania ekstremistyczne. Jak napisał w swoim oświadczeniu, za zajęcie budynków mogą być odpowiedzialni prowokatorzy, którzy chcą zaognić sytuację na Krymie.

07:45

Świadkowie mówią, że napastnikami są mężczyźni w mundurach, ale bez oznakowania, pozwalającego ich zidentyfikować.

Relacja z Krymu: milicja na miejscu, gromadzą się ludzie.

07:00

Jak relacjonuje Informacyjnej Agencji Radiowej ukraiński dziennikarz na Krymie Aleksander Jankowski, około 5:40 w centrum było słychać wybuchy i wystrzały. Stwierdził, że w centrum Symferopola nie brakuje funkcjonariuszy milicji. Wstrzymali ruch kołowy i pieszy w obawie przed ewentualnymi prowokacjami. Według miejscowych mediów, na parterze gmachu parlamentu wybite są szyby i widać ślady po kulach.

Jankowski mówi, że nad gmachem rady ministrów Krymu powiewają dwie flagi: rosyjska i krymskiej autonomii. Przy czym rosyjską zawieszono tam zamiast ukraińskiej.

06:55

Interfax informuje, że nieznani sprawcy w nocy zajęli siedziby parlamentu i rządu Krymu.

06:45

Szef MSZ Radosław Sikorski o kulisach negocjacji z opozycją Ukrainy. (CNN Newsource/x-news)

Krym: Rosja inspiruje separatystów

Na Krymie utrzymuje się napięta sytuacja w związku z tendencjami separatystycznymi.

W środę przed parlamentem w Symferopolu zebrało się około 10 tysięcy osób - lojalni wobec Kijowa Tatarzy Krymscy, z drugiej strony separatystycznie nastawieni miejscowi Rosjanie. Tatarów było znacznie więcej. Doszło do bójek.

Szef Tatarów Refat Czubarow nawoływał do spokoju - to nieco rozładowało napięcie. Polecił też potem wszystkim rozjechać się do domów.

Prorosyjskie nastroje separatystyczne podgrzewa Kreml. W rosyjskiej Dumie ma być rozpatrzony projekt przyspieszonego nadania paszportów federacji krymskim Rosjanom. Na Krym przyjeżdżają też deputowani rosyjskiej Dumy. Jeden z nich Leonid Słuckij stwierdził kilka dni temu, że jeśli parlament Krymu lub referendum ludności opowie się za przyłączeniem do Rosji, to zareaguje się na to ”bardzo szybko”.

Sytuację próbują opanować nowe władze w Kijowie. W środę prokuratura generalna wszczęła śledztwo w związku z nawoływaniem przez niektórych polityków do dezintegracji ukraińskiego państwa.

Po obaleniu Wiktora Janukowycza wielu obywateli Krymu protestowało przeciwko nowemu porządkowi na Ukrainie.

PAP/IAR/PolskieRadio.pl/agkm

( Wideo: CNN Newsource/x-news. Środowy protest Tatarów krymskich przeciw odłączeniu półwyspu od Ukrainy i przyłączeniu do Rosji )

(Wideo: UA 1+1/x-news. Środowy protest Tatarów krymskich)