Nowe Technologie

Reklama wraca do Internetu

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2013 12:00
Jak przewidziałem w 2009 roku, zleceniodawcy reklam będą wycofywać budżety ze stacji telewizyjnych. Przychody z reklam tracą głównie duże kanały, takie jak TVP czy TVN, gdzie płacz po stracie budżetów reklamowych jest konsekwencją m.in. monokultury informacyjnej. Rośnie reklama w Internecie.
Michał Daniluk, członek zarządu OMD ds. nowych mediów
Michał Daniluk, członek zarządu OMD ds. nowych mediów

 

Coraz więcej reklamodawców decyduje się na umieszczenie reklam wideo w sieci, korzystając na rosnącej dostępności szerokopasmowego dostępu do internetu. W coraz trudniejszej sytuacji sa tez media wydające się drukiem.

  • Przy całym dramatyzmie procesów widać uparte i do końca nierozpoznane przywiązanie do reklamy ATL jako takiej. Czy ktoś kiedyś sprawdzi ile naprawdę sprzedało się więcej jednostek towaru po wydaniu milionów na reklamę (każdą)? Mistrzem w wydawaniu pieniędzy na reklamę jest Samsung, co skutecznie zmniejsza rentowność sztandarowych produktów takich jak np. smartfony Galaxy.

Michał Daniluk, członek zarządu OMD ds. nowych mediów, podkreśla, że głównym powodem spadków wpływów z reklam w telewizji są nowe zwyczaje konsumentów. Nie można spadków tłumaczyć tylko procesem cyfryzacji i zwiększeniem dostępu do nowych kanałów.

– Reklamodawcy przyzwyczajając się i dostosowując się do nowej sytuacji, coraz więcej swoich wydatków lokują w internecie, który jest często bardziej efektywny. Nie tak często jak kiedyś patrzą przychylnym okiem na telewizję. Bardzo często mamy do czynienia z sytuacją, kiedy reklamodawcy mówią nam, że działania telewizyjne, jakie podejmowali do tej pory, nie są już tak efektywne – mówi Daniluk.

W ciągu trzech pierwszych kwartałów tego roku rynek reklamy telewizyjnej zmalał o ponad 5 proc. Maleją także wydatki w innych kanałach z wyjątkiem internetu. Według domu mediowego Starlink, wydatki na reklamę w sieci wzrosły o ponad 7 proc. Z uwagi na ucieczkę reklamodawców od telewizji, reklamy w tym medium są coraz tańsze. Dzięki cyfryzacji telewizji widzowie mają dostęp do większej liczby kanałów, co zwiększa konkurencję i zasięg reklam również w mniejszych stacjach.

Na razie w internecie najpopularniejsze są reklamy w wyszukiwarkach. Jednak rośnie również rynek reklamy wideo. Do tej pory tego typu reklamy były zarezerwowane dla telewizji, ale teraz firmy coraz częściej przenoszą tego typu aktywność promocyjną do sieci.

Duże znaczenie ma rozwój szerokopasmowego dostępu do internetu, w tym poprzez urządzenia mobilne. Rozwój treści internetowych wpływa również na sytuację prasy, która przeżywa duży kryzys i traci reklamodawców.

– Konsumenci nie mają już takiej potrzeby korzystania z prasy tak masowo jak do tej pory, gdyż te same treści lub często wzbogacone o różnego rodzaju materiały dostają w internecie. Ta technologia, która dzisiaj wkracza we wszystkie sfery reklamy i mediów, chyba najbardziej odcisnęła właśnie piętno na tym, co dzieje się z prasą i z tytułami prasowymi, które na całym świecie przeżywają ogromne problemy – ocenia Daniluk.

 



autor: Cezary Tchorek-Helm

Czytaj także

Skuteczna forma reklamy w sieci

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2013 11:14
Według najnowszych badań, retargeting, czyli reklama „podążająca za użytkownikiem” jest nawet 4-krotnie skuteczniejsza, niż tradycyjnych modeli. Potwierdza to liczba kampanii – o 40 procent większa w stosunku do roku ubiegłego. Na czym polega siła retargetingu?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rośnie wideo w Internecie

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2013 13:13
Rynek reklam emitowanych przed materiałami wideo w internecie rośnie o 40-50 proc. rocznie. Portale internetowe rozszerzają ofertę wideo na żądanie, a to oznacza problemy dla telewizji, która traci reklamodawców. Dzięki reklamom portale mogą oferować treści za darmo.
rozwiń zwiń