Nowe Technologie

Polska gospodarzem debaty o przyszłości gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2012 00:00
Największe miasta Polski stają się organizatorami spotkań, których efekty mogą sprzyjać wzrostowi znaczenia Europy Środkowo-Wschodniej. Konferencje te goszczą wybitnych polityków, biznesmenów i naukowców, mających wpływ na strategiczne decyzje dotyczące kluczowych dziedzin życia.
Forum na Rzecz Konkurencyjności Europy Środkowo-Wschodniej
Forum na Rzecz Konkurencyjności Europy Środkowo-Wschodniej

 

Spotkania są wyrazem aktywności wszystkich krajów naszego regionu, pragnących jego równomiernego rozwoju i adekwatnego miejsca w międzynarodowym dialogu o przyszłości gospodarczej i społecznej. Spotkania takie, jak Europejskie Forum na Rzecz Konkurencyjności Europy Środkowo-Wschodniej (Warszawa, 15-16.05.2012), czy Europejski Kongres Gospodarczy (Katowice, 14-16.05.2012) wpisują się w kalendarz ważnych regionalnych wydarzeń i stanowią dalszy ciąg innowacyjnych działań na rzecz regionu, podejmowanych wspólnie z partnerami w okresie pierwszej polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

 


  • Dyskutowana podczas nich tematyka obejmuje najistotniejsze wyzwania związane z obecną sytuacją ekonomiczną i społeczną, determinowaną gwałtownymi przemianami cywilizacyjnymi, generowanymi przede wszystkim przez postęp teleinformatyczny. Rezultaty dyskusji, w których biorą udział przedstawiciele sfery publicznej, sektora prywatnego i społeczności naukowej, wyznaczają szereg trendów w konstruowaniu długofalowych planów i alokowaniu środków finansowych.

 

Forum krajów Europy Środkowo-Wschodniej, Południowej oraz Azji Centralnej

 

Odbywające się w Polsce spotkania poświęcone są sferom, których rozwój będzie miał ogromne znaczenie w najbliższych dziesięcioleciach. 15 maja 2012 r. w Warszawie rozpocznie się dwudniowe, międzynarodowe forum, poświęcone konkurencyjności krajów Europy Środkowo-Wschodniej, Południowej oraz Azji Centralnej, gdzie zostaną omówione kwestie wykorzystania najnowszych e-technologii dla zdynamizowania wzrostu gospodarczego regionu, podniesienia jego konkurencyjności, efektywności ekonomicznej i dobrobytu oraz minimalizowania problemów bezrobocia i wykluczenia społecznego.

 


  • W spotkaniu wezmą udział udział ministrowie i najważniejsi przedstawiciele sektorów edukacji, administracji oraz rynku pracy z 31 krajów, przedstawiciele Banku Światowego, Komisji Europejskiej oraz eksperci Światowego Forum Ekonomicznego. Honorowy patronat nad spotkaniem, organizowanym przez Microsoft, objął Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji w rządzie Rzeczypospolitej Polskiej.

  • Dzień wcześniej, w Katowicach, otwarty zostanie Europejski Kongres Gospodarczy, którego podstawowym tematem będzie Europa 2020, czyli unijna strategia, która ma odpowiedzieć na wyzwania kryzysu zadłużeniowego i spowolnienia gospodarczego. Innym kluczowym zagadnieniem ma być tzw. Mapa Drogowa Europejskiej Energetyki 2050.

 

Oba wydarzenia przykuwają uwagę nie tylko przedstawicieli sfery publicznej, dla których są one inspiracją do przyszłych działań, ale także mediów, obserwujących z coraz większym zainteresowaniem rysującą się wyraźnie zbieżność poglądów administracji rządowych i biznesu na wiele problemów (bezrobocie, społeczne wykluczenie, czy ograniczenia w edukacji), które można rozwiązać poprzez szerokie, racjonalne i efektywne wykorzystanie nowoczesnych narzędzi teleinformatycznych.

 

Zapraszamy do czynnego uczestniczenia w Europejskim Forum na Rzecz Konkurencyjności Europy Środkowo-Wschodniej dzięki transmisji bezpośredniej na https:\/\/www.ceecforum2012.com

Czytaj także

Strefa euro jest zbyt złożona by przetrwać

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2012 00:00
Niemal co dzień pojawiają się kolejne przesłanki wskazujące na możliwość rozpadu strefy euro. Jacek Marczyk, twórca narzędzia analizującego złożoność systemów w rozmowie z Obserwatorem Finansowym twierdzi, że dojdzie do tego w III kwartale 2013 r.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak podnieść gospodarcze znaczenie regionu?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2012 00:00
W Forum na Rzecz Konkurencyjności Europy Środkowo-Wschodniej biorą udział przedstawiciele 31 państw z Europy Środkowo-Wschodniej i Południowej oraz Azji Centralnej. Reprezentują oni zarówno administrację publiczną, jak i sektor prywatny. Forum gości wysokich rangą urzędników państwowych, wśród których znajdą się ministrowie administracji, pracy, sprawiedliwości i edukacji, a także eksperci UNESCO, Banku Światowego i Światowego Forum Ekonomicznego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy e-państwo usprawni administrację

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2012 00:00
Czy i jak można usprawnić struktury administracji publicznej przy pomocy nowoczesnych narzędzi teleinformatycznych? Zagadnienie to będzie jednym z przedmiotów dyskusji uczestników dwudniowego międzynarodowego Forum na Rzecz Konkurencyjności Europy Środkowo-Wschodniej, które rozpocznie się 15 maja 2012 roku w Warszawie.
rozwiń zwiń