Nowe Technologie

Platforma Android: lider zagrożeń mobilnych

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2013 08:27
W porównaniu z 4Q 2012, pierwszy kwartał 2013 to blisko 50-procentowy wzrost liczby szkodliwych aplikacji i wirusów atakujących systemy operacyjne smartfonów (ze 100 do 149). Spośród wszystkich zagrożeń wykrytych w ubiegłym kwartale przez F-Secure, 92 proc. powstało z myślą o Androidzie.
Android
Android

Pomimo rynkowej dominacji platformy Google, złośliwe oprogramowanie na Symbiana ciągle ma się dobrze. W pierwszym kwartale 2013 r. odkryto 13 przypadków nowych rodzin i wariantów wirusów na ten system operacyjny, co stanowiło 8,7 proc. spośród wszystkich wykrytych zagrożeń mobilnych.

  • Wartym uwagi odkryciem w pierwszy kwartale tego roku był Stels - wielozadaniowy koń trojański - rozpoczął ekspansję poprzez maile udające wiadomości pochodzące od amerykańskiej administracji skarbowej. Wirus ten, korzystając z wbudowanego zestawu Crimeware przystosowanego do działania w systemie Android, gromadzi wszelkie informacje związane z listą kontaktów ofiary oraz potrafi wyłudzać duże sumy pieniędzy wysyłając wiadomości SMS oraz przekierowując rozmowy telefoniczne na tzw. numery Premium Rate.  Opisywany trojan jest rozpowszechniany na zlecenie zorganizowanych grup przestępczych poprzez spam za pośrednictwem najpopularniejszego od lat w sieci botnetu Cutwail.
  • Innym przykładem zarobkowania na szkodliwym oprogramowaniu w pierwszym kwartale 2013 r. był przypadek Perkele — aplikacji do tworzenia wirusów, zaprojektowanej do użytku w połączeniu z bankowymi trojanami takimi jak Zeus. Na przestępczym rynku niezależni deweloperzy oferują zarówno modyfikację, jak i późniejszą dystrybucję Perkele. Wirus jest w stanie naśladować elementy identyfikacji wizualnej i mechaniki działania mobilnej aplikacji dowolnego banku w niemal każdym kraju. Zdaniem specjalistów z laboratoriów F-Secure - wzrastająca komercjalizacja pisania i rozprzestrzeniania wirusów zwiastuje nadejście nowej ery w rozwoju złośliwego oprogramowania na mobilne systemy operacyjne.

W pierwszym kwartale tego roku specjaliści z F-Secure zaobserwowali także ukierunkowane cyberataki w przestrzeni mobilnej. Tybetańscy aktywiści praw człowieka otrzymali maile z zainfekowanym załącznikiem, zawierającym trojana kradnącego informacje takie jak dane kontaktowe, lokalizacja GPS urządzenia, dzienniki połączeń czy przechowywane wiadomości SMS. Szczególną uwagę zwróciły na siebie tzw. „aplikacje kuponowe” firmowane logiem jednej z bardzo popularnych sieci kawiarni, które masowo wykradały informacje z południowokoreańskich numerów komórkowych.

 



autor: Cezary Tchorek-Helm

Czytaj także

Popularność kosztuje: Android na celowniku

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2013 10:54
Jak wynika z raportu F-Secure, 79 proc. spośród wszystkich wykrytych w ubiegłym roku zagrożeń mobilnych powstało z myślą o systemie Android. Najbezpieczniej jest używać BlackBerry i Windows Phone: zanotowano tylko 0.3 proc zainfekowanego oprogramowania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trojan Stels zbiera żniwo

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2013 09:25
Stels to wielozadaniowy koń trojański, który atakuje mobilny system operacyjny Android.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bezpieczna sieć dla smartfonów na Androidzie

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2013 19:40
Firma Palo Alto Networks, zajmująca się bezpieczeństwem sieci, wprowadziła na rynek nową aplikację GlobalProtect na urządzenia mobilne z systemem operacyjnym Android.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Android jak Windows?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2013 11:00
Ekosystem złośliwego oprogramowania na Androida zaczyna przypominać ten, który otacza Windows, z wyspecjalizowanymi dostawcami świadczącymi usługi na rzecz grup przestępczych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Android.Pincer.2.origin. To on wykrada sms-y!

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2013 14:34
Rosyjska firma antywirusowa Doctor Web wykryła nowy rodzaj złośliwego oprogramowania dla platformy Android.
rozwiń zwiń