Nowe Technologie

Nowa marka Intela

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2012 00:00
Intel zapowiedział, że Intel Xeon Phi będzie nową marką dla wszystkich przyszłych produktów bazujących na architekturze Intel Many Integrated Core (Intel MIC). Intel poinformował też, że rodzina procesorów Intel Xeon E5-2600 pobiła kolejny rekord, zostając najszybciej wdrażaną nową technologią procesorową.
Intel Xeon Phi PCIe Card
Intel Xeon Phi PCIe Card

 

Pierwsza generacja produktów Intel Xeon Phi (koprocesory o nazwie kodowej „Knights Corner”) uzupełni istniejące rodziny procesorów Intel Xeon E5-2600/4600 i zapewni nowy poziom wydajności podczas przetwarzania równoległych obciążeń roboczych. Pierwsza generacja jest przeznaczona przede wszystkim do wysokowydajnego przetwarzania danych (HPC), ale przyszłe będą również uwzględniać potrzeby korporacyjnych centrów danych i stacji roboczych.

 

„Rodzina procesorów Intel Xeon E5 zapewnia wykładniczy wzrost wydajności HPC. Jesteśmy dumni, że wywiera tak duży wpływ na branżę, o czym świadczy jej obecność w 44 superkomputerach z listy Top500” — powiedział Raj Hazra, wiceprezes Intel Corporation i dyrektor generalny ds. technicznego przetwarzania danych w Data Center and Connected Systems Group.

 


  • Spośród komputerów, które znalazły się w 39. wydaniu listy Top500, procesory te napędzają 44 systemy, w tym trzy superkomputery „petaskalowe” (o mocy obliczeniowej rzędu biliarda operacji zmiennopozycyjnych na sekundę). Superkomputer „SuperMUC” w LRZ w Niemczech, który zajął czwarte miejsce na liście, zapewnia wydajność rzędu 2,9 petaflopa. Jest to najpotężniejszy system w Europie i największa instalacja oparta na nowej rodzinie procesorów Intel Xeon E5.

 

Pierwszy koprocesor Intel Xeon Phi w sprzedaży w 2012  

 

Intel ujawnił nowe szczegóły techniczne pierwszego dostępnego komercyjnie produktu z rodziny Intel Xeon Phi, koprocesora o nazwie kodowej „Knights Corner”. Koprocesor Intel Xeon Phi oferuje nie tylko przełomową wydajność w aplikacjach równoległych, ale również łatwość użycia związaną ze znajomymi modelami programistycznymi, technikami i narzędziami deweloperskimi charakterystycznymi dla intelowskiej architektury. Wykorzystując w większym stopniu równoległy kod procesora, producenci oprogramowania i działy IT nie muszą szkolić deweloperów w zakresie zastrzeżonych modeli programistycznych związanych z akceleratorami.

 

Koprocesor Intel Xeon Phi, kompatybilny z modelami programistycznymi x86, będzie widoczny dla aplikacji jako zoptymalizowany pod kątem HPC, zrównoleglony, oddzielny węzeł obliczeniowy, który działa pod kontrolą własnego, linuksowego systemu operacyjnego niezależnego od systemu hosta. Cecha ta zapewni dodatkową elastyczność podczas wdrażania rozwiązań klastrowych, które nie są dostępne w przypadku alternatywnych technologii opartych na akceleratorach graficznych.

 

Koprocesor Intel Xeon Phi, oparty na innowacyjnych, 22-nanometrowych, trójwymiarowych tranzystorach tri-gate i dostępny w postaci karty PCIe, zawiera ponad 50 rdzeni i co najmniej 8 GB pamięci GDDR5. Zapewnia też 512-bitową obsługę SIMD, co zwiększa wydajność, umożliwiając przetwarzanie wielu elementów danych za pomocą jednej instrukcji. W zeszłym roku Intel zademonstrował na żywo pojedynczy koprocesor Knights Corner, który według testu DGEMM przekroczył wydajność 1 teraflopa (bilion operacji zmiennopozycyjnych na sekundę) podczas przetwarzania danych podwójnej precyzji. Na konferencji ISC’12 Intel zademonstrował tę samą rzeczywistą wydajność przekraczającą 1 teraflop, ale zmierzoną za pomocą standardowego branżowego testu Linpack (Rmax). Dla porównania, w 1997 r. do przełamania bariery 1 teraflopa w superkomputerze ASCII RED* potrzebnych było ponad 9000 procesorów Intel® Pentium®.

 

500 najszybszych superkomputerów

 

Ponad 74 proc. (372 systemy) superkomputerów w 39. wydaniu listy Top500 jest napędzanych przez procesory Intela. Spośród systemów debiutujących na licie superkomputery intelowskie stanowią ponad 77 proc. Pełen raport jest dostępny pod adresem www.top500.org.

Czytaj także

Intel Core vPro trzeciej generacji

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2012 00:00
Intel zapowiedział platformy procesorowe Intel Core vPro trzeciej generacji przeznaczone do systemów biznesowych i inteligentnych. Firmy mogą wykorzystać najnowszą platformę procesorową Intel Core vPro w szeokiej gamie urządzeń, takich jak urządzenia Ultrabook, laptopy, komputery stacjonarne, stacje robocze i wprowadzone pierwszy raz przez Apple - komputery typu AIO (all-in-one).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie tylko szybciej, ale i sprytniej

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2012 00:00
Nowy pecet dla małego biura to nie tylko większa wydajność, ale i dodatkowe funkcje pozwalające zaoszczędzić czas i pieniądze oraz zwiększyć bezpieczeństwo pracy.
rozwiń zwiń