Nowe Technologie

Usługi w chmurze sposobem na kryzys?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2012 10:00
Czy w czasach kryzysu firmom opłaca się inwestować w nowoczesne rozwiązania IT? Czy – coraz popularniejsze – usługi w chmurze przynoszą firmom realne oszczędności?
Usługi w chmurze sposobem na kryzys?
Foto: Glow Images/East News

 

W czasach spowolnienia gospodarczego firmy stają przed trudnymi decyzjami dotyczącymi planowania wydatków, takich jak  finansowanie zakupu nowego sprzętu, czy niezbędnych usług. Jak wynika z informacji Narodowego Banku Polskiego, dotyczących sytuacji przedsiębiorstw w III kwartale 2012 r., 24% badanych przedsiębiorstw w najbliższym czasie (kolejny kwartał) zamierza zwiększyć nakłady inwestycyjne, pomimo panującego kryzysu. Wśród nich wiele firm z sektora  małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), które mają kluczowy wpływ na polską gospodarkę – stanowią one niemal 99% ogółu polskich przedsiębiorstw. Przedsiębiorstwa te chcąc utrzymać najwyższą jakość usług poszukają optymalizacji kosztów.

W które nowoczesne usługi i rozwiązania powinny zatem inwestować przedsiębiorcy w obecnej, trudnej sytuacji ekonomicznej?

Usługi w chmurze – oszczędne rozwiązanie dla MŚP

Contact center w chmurze to alternatywa dla tradycyjnego contact center, którego budowa, a następnie utrzymanie mogą być poza zasięgiem budżetów małych i średnich firm.

„Przedsiębiorca decydując się na rozwiązanie Contact Center w chmurze ma doskonałą okazję do skorzystania z nowoczesnych technologii przy optymalizacji kosztów” – zauważa inż.  Sławomir Nasiadka, Kierownik Zespołu Contact  Center Sevenet S.A. „Firma korzystająca z usługi ma możliwość precyzyjnego zaplanowania wydatków z nią związanych, co jest możliwe dzięki przewidywalnej opłacie za jej wykorzystanie” – dodaje.

Contact Center w chmurze oferowane przez firmę Sevenet S.A. polega na udostępnieniu systemów teleinformatycznych contact center w formie usługi w dowolnej lokalizacji lub wynajęciu pełnej, gotowej do użycia infrastruktury w siedzibie usługodawcy lub wynajętym pomieszczeniu, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Oprogramowanie komunikacyjne instalowane jest na sprzęcie dostawcy usługi i udostępniane użytkownikowi poprzez sieć (np. Internet).

Na dworcu i w urzędzie – usługi w chmurze ułatwiają życie

Seventica – SKN to przykład nowatorskiego zastosowania usługi contact center w chmurze. Seventica Sp. z o.o. wykorzystując urządzenia multimedialne i sieć internetową stworzyła specjalny model contact center, w którym pracują certyfikowani tłumacze języka migowego. Usługa polega na realizacji wideokonferencji, która umożliwia komunikację trzech osób: pracownika, tłumacza języka migowego i osoby z wadą słuchu.

System umożliwia swobodną komunikację pomiędzy urzędem, czy placówką, a osobami głuchoniemymi. SKN Seventica funkcjonuje już m.in. na Dworcu Centralnym w Warszawie. Urządzenie daje możliwość osobom niesłyszącym w komfortowy sposób dokonać zakupu biletu na pociąg. 

„System Komunikacji Niewerbalnej Seventica nie tylko korzystnie wpływa na poczucie bezpieczeństwa osoby niesłyszącej, ale także likwiduje bariery komunikacyjne na jakie osoby z wadami słuchu napotykają codziennie. Ponadto SKN zapewnia wysoki standard obsługi i daje poczucie intymności pomimo prowadzenia rozmowy w miejscu publicznym” – mówi Robert Gdela, Prezes Zarządu Seventica Sp. z o.o. „Instalacja urządzenia na dworcach jest szczególnie ważna ze względu na rosnącą liczbę podróżujących, zwłaszcza podczas zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Każdego dnia dostajemy informacje, że z urządzenia na Dworcu Centralnym w Warszawie korzysta wiele osób” – dodaje Robert Gdela.

Ponadto Sevenet Sp. z o.o. za pośrednictwem spółki Seventica Sp. z.o.o. oferuje system tłumaczenia języka angielskiego – pilotażowe urządzenia działają już na Dworcu Centralnym w Warszawie.

CONTACT CENTER W CHMURZE

TRADYCYJNE CONTACT CENTER

Pełne wsparcie techniczne specjalistów IT Sevenet

S.A. i możliwość szybkiego przywrócenia

funkcjonalności systemu w przypadku awarii

Konieczność utrzymywania kadry technicznej, specjalistów IT

Dostosowanie funkcjonalności do wymogów Użytkownika  (elastyczna funkcjonalność) –  Użytkownik płaci za korzystanie z „CC w chmurze” proporcjonalnie do okresu (miesięcy) użytkowania

Konieczna inwestycja w sprzęt, infrastrukturę, licencje, utrzymanie

Bezpłatny dostęp do najnowszej wersji oprogramowania

Konieczność dbałości o aktualność wersji  i jego wykup - po stronie Użytkownika (angażowanie zasobów)

Koszt usługi CC w chmurze jest kosztem operacyjnym (OPEX)

Koszt usługi tradycyjnego CC jest kosztem inwestycyjnym (CAPEX)

DODATKOWE KORZYŚCI USŁUGI CONTACT CENTER W CHMURZE:

  •  Opłaty tylko za realne zużycie systemu – obniżenie kosztów poprzez zmniejszenie liczby aktywnych agentów systemu w okresie, gdy usługa nie jest eksploatowana przez klienta lub jest używana w mniejszym stopniu
  •  Zachowanie najwyższych standardów bezpieczeństwa – możliwość wdrożenia modelu „chmury prywatnej”

 



autor: Robert Kamiński


Czytaj także

Optymistyczni prezesi

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2012 01:00
Najnowsze badanie Deloitte wśród prezesów (CEO) firm zgłoszonych do rankingu „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe 2012” wskazuje na wysoki poziom optymizmu biznesowego.W najbliższym czasie przychody firm mają rosnąć a największy potencjał w przyszłości ma mieć cloud computing.
rozwiń zwiń
Czytaj także

5 faktów i mitów o chmurze

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2012 12:50
Dzięki wejściu do gry największych graczy IT, takich jak Amazon, Salesforce, Yahoo czy Microsoft, chmura nie schodzi z jedynek wydań różnych mediów. Paradoksalnie popularność chmury skutkuje powstaniem wielu przeciwstawnych opinii.
rozwiń zwiń