Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Urszula Tokarska 05.07.2011

Zastosowania dla kurzych piór

Do tworzenia nowoczesnych gąbek, do podawania leków i do materiału, na którym mogą malować artyści.
Zastosowania dla kurzych piórfot. Wikipedia/Mother hen with chicks02.jpg z lic. CC
Posłuchaj
  • Zastosowania dla kurzych piór

Kurze pióra można wykorzystać do tworzenia nowoczesnych gąbek, do podawania leków i do materiału, na którym mogą malować artyści. Ewa Syta:

Kura, a właściwie jej upierzenie, stało się obiektem badań naukowców z Instytutu Biopolimerów i Włókien Chemicznych Politechniki Łódzkiej.

Dr Krystyna Wrześniewska-Tosik: - Zawiera ponad 90% białka, keratyny, bardzo cennego, a które wciąż ląduje na śmietniku. W skali świata to jest kilka milionów ton.
Projekt finansowany z unijnego programu „Innowacyjna gospodarka” przyniósł rewolucyjne rezultaty. Postanowiliśmy spróbować coś zrobić z tym odpadem. Dopóki jemy kurczaki to ten odpad będzie.

Aby wyprodukować 1 tonę papieru biurowego potrzeba aż 17 drzew. Ratunkiem dla nich mogą okazać się właśnie kurze pióra.

Dr Krystyna Wrześniewska-Tosik
: -My używamy odpadów celulozowych i właśnie te pióra odpowiednio spreparowane, a otrzymujemy materiał papieropodobny, który jest doskonałym surowcem.

Testowany już, z doskonałym skutkiem, w warszawskiej ASP.

Dr Krystyna Wrześniewska-Tosik: -Może służyć jako podłoże malarskie, można z tego robić tapety, abażury. Można drukować, kserować, czyli spełnia funkcje jak papier.
Kolejne zastosowanie to medycyna. Z piór mogą powstawać gąbki do podawania antybiotyków. Nadawałyby się jako nośniki leków do trudno gojących się ran.
Mączka powstała z kurzego pierza ma jeszcze jeden atut. Jest niepalna. Tworzywo modyfikowane taka mączką z piór, keratynową, nabiera cech samo gasnących, trudno palnych. Wszystkie siedzenia samochodowe, wypełnienia w postaci gąbki poliuretanowej muszą być niepalne.

Podane przykłady pokazują, jak cenny surowiec trafia na wysypiska śmieci.

Paweł Średziński z WWF Polska: - Polska jest w końcówce państw Europy, jeśli chodzi o odzyskiwanie odpadów. Powtórne przetwarzanie tego co wyrzucamy jest wciąż na bardzo niskim poziomie.

Naukowcy podkreślają, że wciąż nie postawili jeszcze kropki nad i.

Dr Krystyna Wrześniewska-Tosik: - Pióra mają nieograniczone możliwości. Kolejnym pomysłem na wykorzystanie przetworzonych kurzych piór jest stworzenie obuwniczych wkładek, doskonale wchłaniających wilgoć.