Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Ula Czerny 01.07.2011

5 dokumentów, by zrozumieć kreatywnych Polaków

"Przewodnik do Polaków" to cykl filmów dokumentalnych, który pozwoli Europejczykom poznać nasze upodobanie do punk rocka, obyczaje seksualne i arcyodważne, bo zimowe (!!) dokonania w Himalajach.
Kadr z Przewodnika do PolakówKadr z "Przewodnika do Polaków"źr.IAM

- Zawsze szukałem czegoś nowego, zawsze pociągało mnie to, co nieznane - słyszymy z archiwalnej taśmy głos Jerzego Kukuczki.

Jeden z najsłynniejszych polskich wspinaczy i jeden z pionierów zimowego himalaizmu wypowiada się w filmie zebranym w cyklu "Przewodnik do Polaków". Założenie tych dokumentów wydaje się proste: pokazać Europejczykom jak fajną cechą jest to, że w słusznej sprawie zawsze jesteśmy skorzy do buntu i łamania przyjętych reguł. Zobacz zwiastun dokumentalnego projektu:

"Przewodnik do Polaków" przygotował Instytut Adama Mickiewicza z okazji polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Filmów-przewodników po tym, co w polskiej duszy gra, jest pięć.

Historia polskiej drogi do wolności i kreatywności opowiedziana została poprzez różne zjawiska kulturowe: himalaizm, obyczaje seksualne, modę, dziecięce zabawki oraz muzykę rockową.

- Gdy polityka, rodzina i religia nie dawały młodym Polakom żadnej nadziei, ci wynaleźli dla siebie muzykę rockową. Z siłą, jakiej nikt się nie spodziewał i nikt nie umiał jej przeciwdziałać - zapowiadają twórcy przewodnika.

O tym, jak pod koniec PRL-u rozkwitał w Polsce punk rock opowiada znany już z dużych ekranów dokument "Beats of Freedom - Zew wolności" Wojciecha Słoty.

Być może Europejczyków zaintryguje także dokument o tym jak polska moda wchodziła w relację z polityką. Szare, pracownicze mundurki nigdy się w naszym kraju nie przyjęły.

- Najbardziej typowe są dwa przypadki - ocenia socjolog Mirosław Pęczak - Pierwszy to taki, kiedy władza chce wymusić na obywatelach jakiś gust i obywatele się temu poddają. Drugi przypadek jest taki, kiedy obywatele nie zgadzają się z władzą i chcą to zamanifestować poprzez realizację jakiegoś wzorca mody. Wtedy mamy do czynienia z buntem.

W filmach wypowiadają się też m.in. Lech Wałęsa, Reinhold Messner, Krzysztof Wielicki, Wilhelm Sasnal, Dorota Masłowska, Wojciech Pszoniak czy Tadeusz Rolke.

Wszystko wskazuje na to, że nie tylko Niemcy, Grecy, Hiszpanie, Rumunii, Belgowie ale i Polacy chętnie sięgną po ich opowieści.


usc