Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 30.05.2014

Uroczystości pogrzebowe gen. Wojciecha Jaruzelskiego

Zmarły w niedzielę autor stanu wojennego, ostatni przywódca PRL i prezydent (1989-1990) zostanie pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
Gen. Wojciech Jaruzelski zostanie pochowany w kwaterze I Armii Ludowego Wojska Polskiego na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich PowązkachGen. Wojciech Jaruzelski zostanie pochowany w kwaterze I Armii Ludowego Wojska Polskiego na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich PowązkachPAP/Radek Pietruszka

O godz. 11 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego odprawiona zostanie Msza święta w intencji zmarłego. Oprócz rodziny i kombatantów, będzie w niej uczestniczyć prezydent Bronisław Komorowski, a także byli prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski.
Zmarł gen. Wojciech Jaruzelski - więcej informacji>>>
Uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach mają rozpocząć się o godz. 14 od pożegnania urny z prochami generała na placu przed domem pogrzebowym. Będzie obecna warta honorowa złożona z kombatantów oraz z żołnierzy WP.
Potem urna - wraz z wojskową asystą honorową - zostanie odprowadzona do grobu w kwaterze I Armii WP. Nad grobem mowę pożegnalną ma wygłosić Aleksander Kwaśniewski.
Kontrowersje wokół miejsca pogrzebu
O tym, że pogrzeb generała będzie miał charakter państwowy zdecydował prezydent Komorowski. Wcześniej władze Warszawy i szef Ministerstwa Obrony Narodowej wydali zgodę na pochówek zmarłego na Powązkach Wojskowych. Obie te decyzje wywołały gorącą dyskusję.

O pochowanie Jaruzelskiego na Powązkach Wojskowych wystąpił Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych (powstał w 1990 roku w miejsce Związku Bojowników o Wolność i Demokrację). Wniosek poparła rodzina zmarłego. Córka generała Monika Jaruzelska zaznaczyła, że jej ojciec całe życie czuł się przede wszystkim żołnierzem i chciał spocząć wśród towarzyszy broni.

Jak powiedział prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Jaruzelski "powinien być pochowany wszędzie, tylko nie na Wojskowych Powązkach". - Chcemy zachować, czy tak naprawdę przywrócić, charakter tej wyjątkowej nekropolii w dziejach Polski. Nie powinniśmy chować tam kolejnego komunistycznego dyktatora - stwierdził Łukasz Kamiński. Według niego, pogrzeb generała powinien mieć charakter wyłącznie rodzinny, a nie państwowy.

O wyciszenie emocji zaapelował kardynał Kazimierz Nycz. Metropolita Warszawski poprosił o modlitwę za zmarłego generała i za jego rodzinę. - Za niego także umarł Chrystus - podkreślił hierarcha. Jednak w jego opinii uroczystości nie powinny odbywać się ze zbytnią pompą.
Niedokończone procesy generała
Wojciech Jaruzelski zmarł w niedzielę w wieku 90 lat. Od trzech lat chorował na chłoniaka, nowotwór złośliwy. Przeszedł chemioterapię, jego stan zdrowia stale się pogarszał. W maju tego roku doznał rozległego udaru mózgu, wskutek tego został częściowo sparaliżowany.
Zmarł w szpitalu wojskowym w Warszawie. Według Katolickiej Agencji Informacyjnej, niedługo przed śmiercią generał przyjął sakramenty święte. Jeszcze do niedawna deklarował się jako agnostyk. Nie uczestniczył nawet we mszy pogrzebowej swojej matki.
Wojciech Jaruzelski w zasobach archiwalnych Polskiego Radia>>>
Na jego postać - Sybiraka i żołnierza II wojny światowej - największy cień rzuca decyzja o wprowadzeniu stanu wojennego w grudniu 1981 roku. Do końca generał jej bronił, choć przepraszał też za zło tego okresu.
Sąd Okręgowy w Warszawie umorzy dwa jego procesy - za masakrę robotników Wybrzeża w grudniu 1970 roku oraz za wprowadzenie stanu wojennego. Oba były zawieszone od 2011 roku z powodu złego stanu zdrowia Jaruzelskiego.
Zobacz serwis - Grudzień '70>>>

W tym drugim procesie był on oskarżony o zbrodnię komunistyczną, polegającą na kierowaniu związkiem przestępczym o charakterze zbrojnym, mającym na celu popełnianie przestępstw. Ponadto postawiono mu zarzut podżegania członków Rady Państwa PRL do przekroczenia ich uprawnień poprzez uchwalenie dekretów o stanie wojennym, wbrew obowiązującej wówczas Konstytucji.

Zobacz serwis specjalny - stan wojenny>>>
W każdą rocznicę ogłoszenia stanu wojennego 13 grudnia przed domem generała w Warszawie odbywały się demonstracje jego przeciwników, a czasem - kontrmanifestacje osób popierających tamtą decyzję.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk