Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Tomasz Jaremczak 08.04.2013

Marsz Żywych. W hołdzie ofiarom Holokaustu

Kilkanaście tysięcy osób przejdzie w poniedziałek drogą śmierci - z byłego niemieckiego obozu Auschwitz do Birkenau.
Marsz ŻywychMarsz ŻywychWikimedia Commons

Marsz Żywych to projekt edukacyjny. W jego ramach Żydzi z różnych krajów, głównie uczniowie i studenci, odwiedzają miejsca Zagłady, które Niemcy utworzyli podczas wojny. Poznają też historię Żydów w Polsce, spotykają się z rówieśnikami oraz ze Sprawiedliwymi Wśród Narodów Świata.

>>Marsz śmierci. Wspomnienia więźnia obozu Auschwitz-Birkenau, Józefa Mikusza<<

W 3-kilometrowym Marszu Żywych weźmie udział około pięciuset osób ocalałych z Zagłady oraz 11 tysięcy młodych ludzi, głównie Żydów z całego świata. Przewidziany jest również udział młodzieży polskiej. Sygnałem do wymarszu będzie tradycyjnie dźwięk szofaru, rogu baraniego, wzywający do pokuty.

Wśród prowadzących tegoroczny Marsz będą: prezydent Światowego Kongresu Żydów - Ron Lauder, przewodniczący Rady Instytutu Pamięci Yad Vashem, główny rabin Tel Awiwu i były więzień obozu Buchenwald - Meir Lau oraz szef Sztabu Generalnego Sił Obrony Izraela - generał Benny Gantz.

>>Zobacz serwis specjalny II wojna światowa<<

W tym roku mija 25 lat od pierwszego Marszu Żywych. Do tej pory trasę między byłymi obozami Auschwitz i Birkenau przeszło już ponad 150 tysięcy osób, w tym przedstawiciele władz wielu państw z całego świata.

IAR, tj