Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Krzysztof Czaja 05.09.2023

Muzeum Palace w Zakopanem – pamięć o wojennym dramacie w dawnej siedzibie Gestapo

Pensjonat Palace w Zakopanem w latach 30. XX wieku dawał schronienie turystom przybywającym do stolicy polskich Tatr. W czasie wojny zajęło go Gestapo, a dziś powstaje w nim muzeum upamiętniające tragiczne wydarzenia z lat 1939-45 na Podhalu.
  • Muzeum Palace będzie nowym oddziałem Muzeum Tatrzańskiego im. dr. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Ma upamiętniać ofiary II wojny światowej w tym regionie.
  • Muzeum powstaje w budynku, który niegdyś służył jako kwatera Gestapo.
  • Otwarcie placówki planowane jest na wiosnę 2024 roku.

Pomysł utworzenia muzeum pamięci ofiar II wojny światowej w dawnym pensjonacie Palace pojawił się tuż po opuszczeniu tego miejsca przez niemieckich funkcjonariuszy Gestapo w 1945 roku. Na realizację tej koncepcji trzeba było jednak poczekać wiele dekad. Prace, które ruszyły kilka lat temu, są już na finiszu i wszystko wskazuje na to, że obiekt otworzy swe podwoje dla zwiedzających w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Wspólna opowieść o dramacie wojny

Gromadzenie eksponatów do nowego oddziału Muzeum Tatrzańskiego nie było łatwe. Część z nich pochodzi ze zbiorów macierzystej placówki, inne pochodzą od mieszkańców Zakopanego i całego Podhala, a także od stowarzyszenia, które kiedyś miało swą siedzibę w tym miejscu. Wciąż są przyjmowane zgłoszenie od osób, które chciałyby przekazać jakieś pamiątki ze swych prywatnych zbiorów.  

– To jest historia, którą opowiadamy wspólnie, tzn. nie tylko od strony muzealników, ale chcemy, żeby to był też głos mieszkańców Podtatrza i żeby oni współtworzyli to muzeum – mówił w Trójce Michał Murzyn, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego.

źródło: YouTube / Muzeum Tatrzańskie

Ludzkie losy i więzienne cele w podziemiach

Twórcy Muzeum Palace za cel stawiają sobie przybliżenie trudnych i skomplikowanych losów Podtatrza podczas II wojny światowej. Chcą, aby w tej historii najważniejszą rolę ogrywali ludzie, których życie przypadło na bezlitosny czas między 1939 a 1945 rokiem. Muzeum ma pełnić funkcje edukacyjne, naukowe i upamiętniające. Będzie również miejscem spotkań z historią dla lokalnej społeczności.

Miejscem symbolicznym w Palace są piwnice, w których Gestapo utworzyło cele więzienne. Do dziś zachowały się w nich napisy wyryte na ścianach przez więźniów. Są tam imiona i nazwiska, daty, czasem też krótkie teksty lub rysunki będące świadectwem walki i męczeństwa osadzonych tam ludzi.


Posłuchaj
04:09 muzeum palace Trojka 2023_09_05-14-17-25.mp3 Muzeum Palace w Zakopanem (Trójka do trzeciej)

 

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Michał Żołądkowski
Gość: Michał Murzyn (dyrektor Muzeum Tatrzańskiego)
Data emisji: 5.09.2023
Godzina emisji: 14.17

kc