Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Agnieszka Kamińska 04.02.2016

RPO: ustawę o policji skieruję do Trybunału Konstytucyjnego

- Ustawa o policji narusza prawa obywateli – mówił w "Salonie politycznym Trójki" Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Chodzi o uprawnienia przyznane służbom w zakresie uzyskiwania danych internetowych.
Posłuchaj
  • Rzecznik Praw Obywatelskich o ustawie o policji i prokuraturze (Salon polityczny Trójki)
Czytaj także

Ustawa o policji została dziś podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Rzecznik Praw Obywatelskich nie ma wątpliwości w tej kwestii - złoży wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, dotyczący pozyskiwania danych internetowych, możliwości zawierania porozumień pomiędzy policją, służbami specjalnymi i dostawcami usług internetowych. Jak mówił, będą one pozwalały na tworzenie stałych łączy w celu uzyskiwania danych. Gość Trójki dodał, że jego zarzut będzie dotyczył naruszenia prawa do prywatności i zasady autonomii informacyjnej jednostki.

RPO ocenił, że policja i służby mają prawo występowania do operatorów na poczet konkretnych postępowań sądowych, o dane konkretnej osoby – na przykład gdy wiadomo, że ktoś popełnia przestępstwo w Internecie.  – Nie można jednak pozyskiwać danych w sposób niekontrolowany w celu zapobiegania i wykrywania przestępstw, to nieograniczony krąg przedmiotowy – zaznaczył gość Trójki. Dodał, że uprawnienie to przyznane ma być wszystkim służbom specjalnym, nie tylko policji, a stałe łącza, które będą powstawały, pozwolą na pozyskiwanie danych niemal w czasie rzeczywistym.

RPO Adam Bodnar poinformował, że analizuje wciąż ustawę o prokuraturze, na razie nie podjął decyzji o ewentualnym wniosku do TK. Wspomniał, że niepokoi go możliwość ujawniania informacji o postępowaniach na rzecz wybranych osób i to że decyduje o tym minister – Prokurator Generalny. Zaznaczył, że to niedobra sytuacją, gdy tworzone są narzędzia, które nie pozwalają na prowadzenie polityki informacyjnej w zakresie prokuratury, która w dodatku może mieć charakter ekskluzywny, bo to Prokurator Generalny ma decydować komu ujawni informacje i w jakim zakresie.

Adam Bodnar pytany o program "Rodzina 500+" przyznał, że może to być potencjalnie przedmiot zainteresowania RPO. Jednak przyjął zasadę, że na etapie prac legislacyjnych będzie zabierał głos głównie w przypadku ustaw, które ewidentnie godzą w prawa i wolności jednostki. Jak dodał – to właśnie przypadek nowelizacji ustawy o policji, w kwestii inwigilacji Internetu. W sprawie "500+" pojawiły się m.in. pytania o wsparcie dla samotnych matek z jednym dzieckiem.

We wtorek Rzecznik Praw Obywatelskich spotka się z przedstawicielami Komisji Weneckiej. Adam Bodnar mówił, że o spotkanie poprosił go szef MSZ. Uważa, że jego zadaniem jest m.in. przedstawienie wniosków RPO, składanych do TK, w tym także dotyczącego nowelizacji z 22 grudnia 2015 roku i prezentacja argumentów. – Dla mnie szczególnym aspektem tej rozmowy będzie wskazanie, że sytuacja wokół TK powoduje konkretną szkodę dla obywateli – mówił. Dodał, że na rozstrzygnięcie czeka wiele praw. Według gościa Trójki, prezydent powinien zaprzysiąc jeszcze trzech sędziów TK. Sam prezydent twierdzi jednak, że w takim wypadku złamałby konstytucję.

W nagraniu audycji RPO mówił także o ograniczeniu środków finansowych dla jego biura.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki

Prowadzi: Marcin Zaborski

Gość: Adam Bodnar (Rzecznik Praw Obywatelskich)

Data emisji: 04.02.2016

Godzina emisji: 8.13

agkm/tj