Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Tomasz Owsiński 01.08.2013

Kunert o Powstaniu Warszawskim: historia stała się narzędziem

Andrzej Kunert, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa uważa, że pamięć o Powstaniu Warszawskim stała się przedmiotem walki, czy rywalizacji pewnych grup w III RP.
Andrzej KunertAndrzej KunertPolskie Radio
Posłuchaj
  • Andrzej Kunert, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa o Powstaniu Warszawskim (Salon polityczny Trójki)
Czytaj także

- Powstanie Warszawskie było własnością narodu, niestety od kilku lat można mieć wątpliwości, czy tak jest obecnie. Historia stała się narzędziem i to dość brutalnie używanym - powiedział gość "Salonu politycznego Trójki".

Andrzej Kunert dostrzega też zagrożenia związane z tym, że Powstanie Warszawskie staje się ikoną popkultury. - Tu jest cienka granica, która nie powinna być przekroczona. Nie widzę niczego złego w nawiązywaniu do Powstania Warszawskiego przez jakiś zespół muzyczny, ale nie może być tak, że np. rzeź na Woli stanie się przedmiotem rekonstrukcji społecznej. Same rekonstrukcje są zjawiskiem bardzo pozytywnym, jeśli chodzi o swa istotę, ale jest pewna granica - podkreślił.

Dziś mija 69. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. 1. sierpnia 1944 roku do walki o Warszawę ruszyło kilkanaście tysięcy słabo uzbrojonych powstańców. Dowódcy planowali, że walki potrwają najwyżej kilkanaście dni, a dzięki wsparciu Armii Czerwonej stolica zostanie szybko wyzwolona. Pomoc jednak nie nadeszła, a bitwa o Warszawę trwała 63. dni. Zginęło w niej około 20. tysięcy powstańców i około 180. tysięcy cywilnych mieszkańców miasta.

Rozmawiał Marcin Zaborski.

to