Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Michał Czyżewski 21.02.2016

Nie tylko święconka. Ślady pogańskiej prehistorii

Możemy jedynie domyślać się, jak wyglądał system wierzeń na polskich ziemiach w epoce przedchrześcijańskiej. Mamy jednak kilka całkiem wyraźnych tropów.
Posłuchaj
  • Nie tylko święconka. Ślady pogańskiej prehistorii na polskich ziemiach (Przestrzenie kultury/Dwójka)
Czytaj także

– Zachowane relacje o religii pogańskiej są bardzo mało obiektywne – zauważył archeolog dr Wojciech Wróblewski. – Znamy imiona bóstw, wiemy mniej więcej, czemu patronowały, ale w tekstach brak informacji o hierarchii tych bogów. Po drugie: bóstwa te występowały w różnych rejonach słowiańszczyzny. Po trzecie: relacje były spisywane w różnym czasie – tłumaczył.

Co jednak najważniejsze, relacje te spisywane były zawsze przez ludzi związanych z religią chrześcijańską, bez wątpienia nieprzychylnych bogom pogańskim. Chrześcijaństwo jednak nigdy nie mogło wyplenić wszystkich wcześniejszych tradycji. Co więcej, chętnie włączało je we własne obyczaje.

W Dwójce rozmawialiśmy m.in. o tych właśnie śladach pogaństwa w kulturze chrześcijańskiej: od święconki i daty Bożego Narodzenia, przez postać św. Mikołaja i przesądy związane z czarnym kotem, aż do polskiej ludowej gościnności.

***

Tytuł audycji: Mikrokosmosy

Przygotowali: Justyna Piernik i Kamil Radomski

Goście: dr Wojciech Wróblewski (archeolog z Uniwersytetu Warszawskiego), dr Michał Bogacki (dyrektor Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie), Tomasz Sawicki (wicedyrektor Muzeum Początków Państwa Polskiego), Maciej Kuźniewski i Mirosław Dudko (Grupa Widowisk Historycznych Comes)

Data emisji: 21.02.2015

Godzina emisji: 12.00

mc/bch