Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marlena Borawska 28.04.2011

Głód na polskich pracowników jest duży (wideo)

Andrzej Arendarski (Krajowa Izba Gospodarcza): Pracę w Niemczech znajdą specjaliści w zawodach społecznie użytecznych, w usługach, rzemiośle, budownictwie. Polacy zarobią tam trzy, cztery razy więcej niż w kraju.
Andrzej Arendarski w studiu JedynkiAndrzej Arendarski w studiu Jedynki fot. W.Kusiński/PR

Jak podkreślił prezes Krajowej Izby Gospodarczej wolne miejsca pracy czekają również na lepiej wykształconych specjalistów. W Niemczech szczególnie brakuje informatyków.

Jedyną przeszkodą w znalezieniu pracy u sąsiadów zza Odry może stanowić brak znajomości języka niemieckiego. Jednak zdaniem Krzysztofa Arendarskiego dotyczy ona jedynie tych zawodów, w których pracownicy mają bezpośredni kontakt z klientem. - Natomiast mniejsze znaczenie ma na przykład w budownictwie. Tam pracownik nie rozmawia, ale buduje – stwierdził gość Jedynki.

Ponadto jak tłumaczył prezes Krajowej Izby Gospodarczej - Niemcy, jako dobrze zorganizowany i pragmatyczny naród pomyśleli także o tym i już wyciągnęli pomocną dłoń w stronę potencjalnych polskich pracowników, czyli w stronę młodzieży. Uruchamili specjalne programy i od kilku miesięcy zapraszają młodych Polaków na szkolenia. - Płacą im za to tysiąc euro miesięcznie, zapewniają miejsce w internacie i tam uczą ich nie tylko zawodu, ale i języka niemieckiego – tłumaczył Andrzej Arendarski.

Jednak nie wszystkim obywatelom podoba się "nowe otwarcie", które nastąpi 1 maja. Ponad 60 procent Niemców ma krytyczny stosunek do otwarcia swojego rynku pracy. Głównym powodem tej niechęci jest obawa przed obniżaniem płac. - Związki zawodowe boją się, że pracodawcy mając do dyspozycji większą ilość pracowników będą obniżali wynagrodzenia – mówił prezes.

Polska ambasada w Berlinie przewiduje, że w ciągu najbliższych lat pracy za Odrą może szukać około 400 tysięcy Polaków. Według niemieckich specjalistów z instytutu badań nad rynkiem pracy za Odra brakuje około 3 milionów pracowników, a problemy kadrowe ma 70 procent przedsiębiorstw. Najwięcej ofert pracy jest w najbogatszych zachodnich i południowych Landach Republiki Federalnej Niemiec.

Rozmawiali Wiesław Molak i Mariusz Syta

(mb)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy wybrać "Andzrej Arendarski" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie. Tam również nagranie wideo rozmowy.

"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.

"Sygnały Dnia" na antenie TVP HD codziennie (oprócz niedziel) dwukrotnie: o godz. 7.15 i o 8.15.

Przebieg rozmów można też śledzić na naszej stronie. Wystarczy kliknąć boks Sygnały Dnia Transmisja wideo w prawym, górnym rogu strony.

Pełny tekst rozmowy