Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Krakówka 22.06.2011

Polski kierowca

Andrzej Maciejewski (zastępca Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad): W Polsce ginie najwięcej osób na drogach w całej Unii Europejskiej!
Rozbite samochody na drodze krajowej nr 4 w Nowosielcach k. Przeworska na Podkarpaciu.Rozbite samochody na drodze krajowej nr 4 w Nowosielcach k. Przeworska na Podkarpaciu.(fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Od 24 do 26 czerwca w całej Polsce zorganizowano akcję Weekend bez Ofiar. Niestety apele i nagłaśnianie sprawy nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.

W 525 wypadkach zginęło aż 71 osób, a 650 zostało rannych. Policjanci zatrzymali także ponad dwa i pół tysiąca pijanych kierowców.

- Te statystyki pokazują, że nadal, mimo apeli, nie kierujemy się na drodze zdrowym rozsądkiem - czytamy na stronie internetowej Komendy Głównej Policji. - Polakom wydaje się, że są dobrymi kierowcami, ale tak nie jest, jeśli prędkość, brawura zwyciężają nad zdrowym rozsądkiem.

Tuż przed długim weekendem Andrzej Maciejewski, zastępca Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, mówił w Jedynce: - Chcemy przekazać np., jak bezpiecznie spakować samochód przed wyjazdem na wakacje, jak udzielić pierwszej pomocy, co się dzieje z samochodem, z wszystkimi rzeczami, które mamy tam niepoukładane, a także z naszym ciałem, kiedy dochodzi do dachowania.

W ramach akcji powstała strona internetowa, na której wciąż można zrobić test bezpieczeństwa, sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności. Dowiemy się tam m.in. o tym, czy płyta CD wystarczy do oszukania fotoradaru, jakie kary grożą za spowodowanie wypadku pod wpływem leków przeciwbólowych lub przeciwalergicznych, jak siedzieć, żeby w razie wypadku odnieść jak najmniejsze obrażenia.

- Jest cała masa różnych drobnych rzeczy, z których nie zdajemy sobie sprawy, a które wpływają na nasze bezpieczeństwo – stwierdził gość Jedynki. Wyliczał, że np. sok grapefruitowy wchodzi w reakcje z różnymi środkami chemicznymi i wyraźnie zmniejsza naszą koncentrację. Często np. jeśli jedziemy po prostej, suchej trasie i świeci słońce, nasze wewnętrzne hamulce przestają działać. Dodajemy gazu, jedziemy coraz szybciej i w takich właśnie warunkach, przy pięknej pogodzie, najczęściej dochodzi do tragicznych wypadków.

Gośćmi Artura Wolskiego byli także prof. Jerzy Vetulani z Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie, dr Ewa Kublik, lekarz neurofizjolog z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie oraz dr Joanna Kantor-Martynowska, psycholog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.

(AK)