Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Luiza Łuniewska 23.11.2011

Przyszyją rękę, wstawią kość

Rękę, nogę czy sprawność nadgarstka odzyskują pacjenci dzięki wysiłkom szczecińskich chirurgów, transplantologów i ortopedów.
Przyszyją rękę, wstawią kość

Sport, nie tylko ekstremalny oraz wypadki przy pracy to najczęstsze przyczyny urazów ręki. Niekwestionowanym liderem w leczeniu takich kontuzji jest Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie. To jedyna placówka naukowo-badawcza, która w kraju prowadzi bardzo zaawansowane badania w dziedzinie chirurgii ręki. – Urazy nadgarstka dotychczas były w Polsce traktowane po macoszemu. To zazwyczaj skomplikowane przypadki, bo ten fragment ręki ma osiem kości i mnóstwo wiązadeł. Często jedynym sposobem leczenia było unieruchomienie – tłumaczy prof. Andrzej Żyluk, chirurg transplantolog. Postanowił w tej wąskiej dziedzinie kształcić swoich asystentów. Po dziesięciu latach Szczecin zyskał taką renomę, że rozpatrywane jest utworzenie nowej specjalizacji: chirurgii ręki. To dziedzina, która łączy techniki mikrochirurgii, chirurgii, ortopedii, neurochirurgii i chirurgii rekonstrukcyjnej.

Tylko w PUM wysokiej klasy operatorzy dokonują przeszczepów ręki i dłoni. Jest to bardzo skomplikowany zabieg: przyszyta dłoń ma nadal pełnić swoje funkcje, zachowując sprawność manualną i krążeniową oraz właściwe unerwienie. Klinika Ortopedii i Traumatologii słynie z przeszczepów tak dużych narządów, jak np. miednica. – Ostatni pacjent wyszedł z oddziału bez gipsu i zewnętrznych stabilizatorów, po ośmiu tygodniach odstawił kule i zaczął poruszać się samodzielnie, a już po półrocznej rehabilitacji nastąpił całkowity zrost przeszczepionej kości. 23-letni mężczyzna wrócił do pracy i treningów sportów walki – opowiadają lekarze ze szczecińskiego ośrodka. Dr Daniel Kotrych zdradza tajemnice unikatowej pracowni, gdzie pobierane są do przeszczepów tkanki kostne od dawców. – W Polsce z powodu nowotworowych przerzutów do kości co roku traci sprawność kilkadziesiąt tysięcy osób – opowiada. Część z nich po zakończeniu leczenia onkologicznego może ją odzyskać przy pomocy przeszczepu kości.

Prof. Bogusław Machaliński, dziekan wydziału lekarskiego, opowiada także o innych sukcesach PUM, m.in. w neonatologii, czyli leczeniu wcześniaków. PUM jako jedyny ośrodek nie tylko w Polsce, lecz także w Europie prowadzi całodobowe poradnictwo medyczne dla załóg pływających na statkach. Dzięki telemedycynie w pilnych przypadkach możliwa jest nawet operacja...

Rozmawiał Artur Wolski.

(lu)