Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marta Kwasnicka 28.03.2014

"Inżynier doznaje satysfakcji, jaką zna tylko Bóg"

Co to znaczy być inżynierem w Polsce? Z okazji XX edycji plebiscytu "Przeglądu Technicznego" o tytuł "Złotego Inżyniera" zastanawiają się goście radiowej Jedynki.
Prezydent Bronisław Komorowski (C) wśród laureatów podczas gali podsumowującej XX edycję plebiscytu Przeglądu Technicznego i Naczelnej Organizacji Technicznej o tytuł Złotego InżynieraPrezydent Bronisław Komorowski (C) wśród laureatów podczas gali podsumowującej XX edycję plebiscytu "Przeglądu Technicznego" i Naczelnej Organizacji Technicznej o tytuł "Złotego Inżyniera" PAP/Jacek Turczyk

We wtorek 25 marca w Pałacu Prezydenckim w Warszawie zostały ogłoszone nazwiska laureatów jubileuszowej, XX edycji plebiscytu "Przeglądu Technicznego" o tytuł "Złotego Inżyniera".

To prestiżowe nagrody, a pismo, które je przyznaje, za dwa lata skończy 150 lat. - Możemy powiedzieć, że "Przegląd Techniczny" to najstarsze w Europie pismo ogólnotechniczne. Tylko o sześć dni starsze jest od nas brytyjskie pismo "Engineering" - mówiła obecna w studiu prezes Naczelnej Organizacji Technicznej i redaktor naczelna "Przeglądu Technicznego" Ewa Mańkiewicz-Cudny.

Pismo jest niezwykle zasłużone. Nie tylko ze względu na swój wiek. Prawdopodobnie ze względu na tytuł czasopisma, cenzura przepuszczała w nim w latach 70. i 80. bardzo krytyczne artykuły polityczno-gospodarcze. Ukazywały się tam między innymi felietony Michała Ogórka.

Po 1989 roku jego redaktorzy zaczęli przyznawać nagrody i promować najlepszych polskich inżynierów. Jednym z tegorocznych laureatów jest gość radiowej Jedynki, profesor inżynier Stanisław Adamczak, rektor Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. - To dla mnie duże wyróżnienie, bo kiedy zdałem maturę, to moim marzeniem było studiowanie na Politechnice Warszawskiej i zdobycie tytuł inżyniera. Teraz po wielu latach i wielu różnych funkcjach, jakie pełniłem, przypomniano mi, że jestem inżynierem - mówi. Prof. Adamczak wyróżnienie uzyskał w kategorii nauka.

- Bycie inżynierem, niezależnie od czasu, o jakim mówimy, to twórcze podejście do gospodarki i tworzenie nowych przedmiotów. Obecnie to zaś przede wszystkim przekształcanie gospodarki, wdrażanie patentów i śledzenie tego, co dzieje się w nauce - mówi Ewa Mańkiewicz-Cudny. - Inżynier musi wiedzieć, do czego dąży. To jest w zasadzie romantyczne, bo inżynier chce pomóc ludziom.

- Inżynier to wielkie słowo - wtóruje jej rektor Politechniki Świętokrzyskiej. - Cały rozwój cywilizacji to technika i wynalazki w związku z tym inżynierowie to osoby, które właśnie tym się zajmują i tworzą. Inżynier podczas konstruowania czegoś doznaje satysfakcji, jaką zna tylko Bóg. Trzeba robić wszystko, aby podnosić rangę tego tytułu - dodaje.

Honorowymi Inżynierami "Przeglądu Technicznego" byli również dziennikarze Polskiego Radia, redaktorzy Marek Niedźwiecki, Roman Czejarek oraz Krzysztof Michalski, którzy przygotował i prowadził audycję. Goście Jedynki rozmawiali także o osiągnięciach polskich inżynierów, o ich znaczeniu dla gospodarki i nauki w naszym kraju i o kształceniu inżynierów w Polsce.

"Wieczór odkrywców" w każdy wtorek po godz. 21.30. Do słuchania zaprasza Krzysztof Michalski.

(ew/ag)