Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 28.05.2014

Czy można wygrać walkę z czasem? Przekonaj się na Pikniku Naukowym

W jaki sposób można mierzyć czas? Jak robią to różne dziedziny nauki? Czy można zatrzymać czas albo znacząco wpłynąć na jego bieg? Te i inne wątpliwości będzie próbował rozwikłać Piknik Naukowy, który w tym roku obchodzi 18. urodziny.
17. Piknik Naukowy na Stadionie Narodowym17. Piknik Naukowy na Stadionie NarodowymRobert Gardziński/PR

Jak wynika z badań Eurobarometru, wbrew stereotypom Polacy są zainteresowani nauką, ale nie w nudnym wydaniu, kojarzącym się ze szkołą czy zakurzonym muzeum. Naukowe pasje rodaków podsyca odbywający się co roku Piknik Naukowy oraz takie instytucje jak m.in. Centrum Nauki Kopernik.

Piknik Naukowy 2014 >>> serwis specjalny

Coraz popularniejsze są "science show", czyli pokazy, polegające na przekazywaniu wiedzy w sposób atrakcyjny, lekki i zabawowy. Tego typu wydarzenia często mają charakter interaktywny i polegają na różnego rodzaju eksperymentach. "Uczony jest w pracowni nie tylko technikiem, ale i dzieckiem wpatrzonym w zjawiska przyrody, wzruszające jak czarodziejska baśń" - mówiła Maria Skłodowska-Curie, polska noblistka.

Wieczór odkrywców >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl

Zbliża się 18. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, który odbędzie się w sobotę 31 maja. Jest to największa w Europie impreza plenerowa, popularyzująca naukę. W tym roku odbędzie się pod hasłem "Czas". Jest to jarmark naukowych cudów, które można poznać na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Czy "czas" jako hasło Pikniku jest związany z 18. edycją tego dorocznego święta nauki? - Pewnie, bo trzeba w jakiś sposób odnotować 18 lat. Dla mnie jest to okazja do sięgnięcia do osobistych wspomnień, bo od początku jego historii jestem przy tym wydarzeniu, więc wydaje mi się nieprawdopodobne, że minęło juz tyle lat - opowiada dyr Robert Firmhofer, szef Centrum Nauki Kopernik. Jak dodaje, jednym z rezultatów pikniku jest Centrum Nauki Kopernik.

- Myślę, że bardzo dużo rzeczy, mówiąc nieskromnie, wyglądałoby w Polsce inaczej, gdyby nie Piknik Naukowy. Dziś mamy coraz większą sieć centrów nauki, powstających w całym kraju, bardzo szybko rozwijającą się ofertę edukacji nieformalnej, dużo zdarzeń, przybliżających naukę społeczeństwu i myślę, że Piknik w ogromnym stopniu się do tego przyczynił - mówi dyrektor. Impreza, która ma już za sobą kilkanaście lat historii w tym roku odbędzie się pod hasłem "czasu", które jest ważne nie tylko dla świata nauki, ale również sztuki, muzyki i literatury.

Nauka w portalu PolskieRadio.pl >>>

"Czas nie płynie, czas nie stoi, zegar czasu się nie boi" - przypomniała stare przysłowie prowadząca program. Jak dodaje, my w przeciwieństwie do zegara boimy się upływu czasu, a nasze życie w ostatnich latach bardzo się zintensyfikowało. - Ciągle gonimy i gdzieś się spieszymy, technologie informacyjne pozwalają nam zmieniać strefy czasowe nie ruszając się z domu. Myślę, że to wszystko zobaczymy na Pikniku - mówi Dorota Truszczak.

- Tak, ten czas będziemy oglądać w bardzo wielu odmianach i odsłonach. To jest też Piknik bardzo refleksyjny - wyjaśnia dr Marta Fikus-Kryńska, przewodnicząca zespołu programowego tegorocznego Pikniku, kierownik działu wystaw i naukowej komunikacji w Centrum Nauki Kopernik. Jak dodaje, temat przewodni sprawił, że na Pikniku pojawi się wiele niespodzianek. Jedną z nich będzie "wehikuł czasu" na płycie głównej stadionu, gdzie w roli głównej wystąpią... samochody.

Jaka jest historia Pikniku? jak wygląda nowoczesna popularyzacja nauki? Jak duża jest skuteczność popularyzacji nauki przez zabawę? Dlaczego popularyzacja jest ważna? Posłuchaj całej audycji!

W programie gościli: dr Marta Fikus-Kryńska i dyr Robert Firmhofer z CN Kopernik.

"Naukowy zawrót głowy" poprowadziła Dorota Truszczak.

sm/ag