Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marta Kwasnicka 20.06.2014

Polski łazik marsjański znów najlepszy

Hyperion 2 triumfuje na zawodach łazików marsjańskich, o czym będzie mowa na międzynarodowej konferencji fizyków cząstek oraz zwycięzcy nagrody European Inventor Award 2014. Przegląd informacji naukowych przygotowany przez Dorotę Truszczak.
Model łazika marsjańskiego HyperionModel łazika marsjańskiego HyperionFacebook / Projekt Hyperion
Posłuchaj
  • Najlepszy na świcie łazik marsjański z Polski (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Czytaj także

Łazik marsjański studentów Politechniki Białostockiej Hyperion 2 zwyciężył w zawodach University Rover Challenge 2014 w USA. Zawody zorganizowane zostały na przełomie maja i czerwca na pustyni w stanie Utah.  To już trzecie zwycięstwo drużyny w tych zawodach organizowanych dla studentów uczelni technicznych z całego świata.

- Każdy miał swoje zadanie  - mówi kierujący drużyną Michał Grześ. - Musimy ze sobą współpracować, aby wszystko zadziałało. W pewnej chwili podczas zawodów padł nam silnik, ale sobie poradziliśmy - dodaje.

Najtrudniejsze są prace manipulacyjne - trzeba odkręcać zawory i tym podobne. Łazik ma za ludzi wykonać pewne czynności lub działając we współpracy z astronautami. Zadania były trudniejsze niż w zeszłym roku, stąd mniejsza liczba punktów. Ale i tak Polacy zgarnęli zwycięstwo. - Co roku powinno być trudniej, żeby się wszystko rozwijało - mówią białostoczanie.

O  tym jak osiągać sukces i o tym że studentom do dalszych sukcesów potrzeba sponsora mówią: Michał Grześ i członkowie  jego zwycięskiej drużyny, prof. Andrzej Seweryn oraz dr hab. Inż. Kazimierz Dzierżek.

Konstruktorzy,
Konstruktorzy, łazik i Lena-Kolarska Bobińska

Czym fizyka zajmie się po bozonie Higgsa? "Cząstki, struny i kosmologia" -  to hasło międzynarodowej konferencji fizyków PASCOS 2014, która odbędzie się w Warszawie. Zgromadzi naukowe znakomitości, które przedstawią najnowsze osiągnięcia dotyczące budowy Wszechświata i struktury materii. - Model Standardowy ciągle ma wady, które trzeba poprawić - prof. Bohdan Grządkowski z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Pod lupę muszą trafić zwłaszcza ciemna materia i antymateria. I tym między innymi zajmą się obradujący.

Kolejnym z bardzo aktualnych tematów, który będzie dyskutowany na konferencji PASCOS 2014, jest interpretacja ogłoszonych niedawno wyników eksperymentu BICEP2. Zmierzone w nim własności kosmicznego mikrofalowego promieniowania tła są zwykle traktowane jako dowód istnienia fal grawitacyjnych powstałych w czasie inflacji kosmicznej. To koronny dowód na to, że Wielki Wybuch rzeczywiście miał miejsce.

Związane z tym badania stanowią próbę analizy i opisu struktury i ewolucji Wszechświata poczynając od ułamków sekundy po Wielkim Wybuchu. Jest to jeden z przykładów pokazujących, jak ważne są poszukiwania doświadczalne i badania teoretyczne łączące fizykę cząstek elementarnych, astrofizykę, kosmologię i grawitację. Aktualne zagadnienia łączące te różne dziedziny będą przedmiotem prezentacji i dyskusji w trakcie konferencji PASCOS 2014.

W Berlinie zostali ogłoszeni zwycięzcy nagrody European Inventor Award 2014 - Europejski Wynalazca Roku. Nominowany do tej nagrody był prof. Wojciech Nowiński – twórca cyfrowych atlasów mózgu.

Audycję z cyklu "Naukowy zawrót głowy" przygotowała Dorota Truszczak.

(ew/ag)