Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Tomasz Jaremczak 01.12.2014

"Gryf", "Inspektor", "Proteus". Roboty mobilne w służbie człowieka

- Amerykanie mówiąc o tym, że stracili w Afganistanie 1600 robotów mobilnych podkreślają, iż uratowali życie 3200 osób - podkreślał w Jedynce dr Jan Jabłkowski.
Wielofunkcyjny robot podczas prezentacji systemu wspomagającego działania antyterrorystyczne i antykryzysowe ProteusWielofunkcyjny robot podczas prezentacji systemu wspomagającego działania antyterrorystyczne i antykryzysowe "Proteus" PAP/Tomasz Gzell

Roboty od zawsze miały zastępować człowieka przy pracach szczególnie trudnych niebezpiecznych i uciążliwych. Tak było w fabrykach, gdy znajdowały zastosowanie przy zgrzewaniu, spawaniu i lakierowaniu.

Podobnie jest z robotami mobilnymi, które poruszają się w środowisku człowieka. Mają za zadanie odseparowanie go od najbardziej niebezpiecznych zjawisk. - Trudno wyobrazić sobie coś bardziej niebezpiecznego niż konfrontację z terrorystami lub ładunkiem wybuchowym. Policjant lub antyterrorysta zdalnie operując robotem może czuć się bezpieczny, a jednocześnie wykonywać misję, której się od niego wymaga - dodał dr Jan Jabłkowski, dyrektor Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów. Poza tym roboty są tańsze od człowieka. Szkolenie dobrego specjalisty np. antyterrorysty zajmuje nawet 5 lat. Jego wypadek oznacza wykluczenie i wypłatę odszkodowań.

Właśnie na przeciw takim zapotrzebowaniom wychodzi Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów. Jego najważniejsze konstrukcje były przeznaczone dla polskiej policji. Roboty okazały się na tyle dobre, że wygrały konkurencję ze swoimi zagranicznymi odpowiednikami. Do najbardziej znanych konstrukcji należą m.in. "Inspektor", "Ekspert", "Ibis" i "Gryf". - Ten ostatni cieszy się największym zainteresowaniem naszych odbiorców na świecie. Z nim też wiążemy największe nadzieje - tłumaczył Dyrektor Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów.

PIAP nadzorował też prace nad systemem Proteus, który ma służyć działaniu w warunkach kryzysowych.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadził: Krzysztof Michalski

Gość: dr Jan Jabłkowski (dyrektor Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów)

Data emisji: 29.11.2014

Godzina emisji: 23.34

tj/ag