Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 30.06.2015

Jak działają nasze elektrownie komórkowe, czyli mitochondria?

- Komórka i mitochondria potrzebują serii procesów i mechanizmów, które kontrolują to, co się dzieje i są w stanie reperować błędy m.in. podczas transportu białek - mówi prof. Agnieszka Chacińska.
Posłuchaj
  • Prof. Agnieszka Chacińska opowiada o wynikach badań, dotyczących regulacji białek mitochondrialnych (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Czytaj także

Profesor Agnieszka Chacińska wyjaśnia, że nasze ciało jest zbudowane z komórek, które są podzielone na tzw. przedziały komórkowe. - Jednym z takich przedziałów, bardzo ważnym dla funkcjonowania komórek są mitochondria. Pełnią one podstawową rolę w generowaniu energii i z tego powodu nazywane są elektrowniami komórkowymi - tłumaczy specjalistka z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie.

W prestiżowym piśmie Amerykańskiej Akademii Nauk PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences of the USA) zostały opublikowane wyniki badań zespołu badawczego prof. Agnieszki Chacińskiej, dotyczące regulacji białek mitochondrialnych. Mitochondria to bardzo ważna część komórki odpowiadająca za generowanie energii i metabolizm. Odkrycie prof. Chacińskiej i jej zespołu pozwoli lepiej zrozumieć procesy degeneracyjne i patologiczne związane z zaburzeniami mitochondriów, co związane jest często z różnymi chorobami.

Z rozmowy dowiesz się czym są tzw. niszczarki białek, z jakimi chorobami powiązane jest nieprawidłowe działanie mitochondriów w naszym organizmie oraz jakie są wnioski z badań naukowców pod przewodnictwem prof. Chacińskiej.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadził: Krzysztof Michalski

Goście: prof. Agnieszka Chacińska (Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, laureatka programu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej WELCOME)

Data emisji: 29.06.2015

Godzina emisji: 21.37

sm/ag