Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 13.08.2015

Problem materii i "Matrix" a nasze postrzeganie

- George Berkeley każe pamiętać o tym, że wyjaśnienie w świecie nauki może być inne. Nie należy wierzyć w to, że odkryliśmy tajniki materii, bo jej nie ma - mówi Marcin Trepczyński, filozof.

Irlandzki filozof George Berkeley twierdził, że istnieć, to być postrzeganym. - Faktycznie, by powiedzieć, że coś istnieje musimy stwierdzić, że to widzimy, słyszymy, czujemy to dotykiem albo za pomocą zmysłu powonienia. Wydaje nam się to oczywiste, ale oznacza tjednocześnie, że jeśli zamkniemy oczy i czegoś nie postrzegamy, to dla nas znika - opowiada gość Jedynki.

W ten sposób Berkeley godzi w istnienie materii w ogóle i jako pierwszy filozof jasno się do tego przyznaje. - Mówi, że to, co do nas dociera oraz to, co mamy, to są wrażenia i wyobrażenia, które sami sobie produkujemy. To jest dostępne naszym umysłom, nie ma ciał, ani materii - wyjaśnia Marcin Trepczyński.

Przedstawiciel Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego mówi w audycji również o tym, w jaki sposób Berkeley wplótł w pojęcie materii ideę Boga, kto był dla irlandzkiego filozofa nosicielem idei oraz dlaczego pomysł Berkeleya po części stał się kanwą do rozwiązania zastosowanego w filmie "Matrix".

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: Marcin Trepczyński (filozof z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 12.08.2015

Godzina emisji: 23.38

sm/pg