Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 11.02.2016

Tunel, które może wynieść Polskę wysoko

- W przypadku tuneli aerodynamicznych rozmiar ma znaczenie. Mamy tę przewagę, że tworzymy dużą przestrzeń, w której możemy badać duże obiekty, czyli bliższe tym rzeczywistym - mówi inżynier dr Rafał Dalewski.
Posłuchaj
  • Z wizytą w Laboratorium Aerodynamiki Turbin Lotniczych i Spalania (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Czytaj także

Najnowocześniejsze w Polsce Laboratorium Aerodynamiki Turbin Lotniczych i Spalania zostało już uruchomione. - Są to duże kanały czy kontenery, w których rozpędzamy powietrze, by badać zjawiska zachodzące wokół samolotu, jego elementów oraz obiektów, które znajdują się przy Ziemi. Możemy wprawić powietrze w prędkość stu metrów na sekundę, dzięki czemu możemy regulować poziom turbulencji - wyjaśnia dr inżynier Rafał Dalewski.

Czytaj także
samolotchlopiec1200.jpg
Młodzi polscy konstruktorzy biorą wszystko

W programie mówiliśmy o tym, jak wygląda płonące powietrze, czym wyróżnia się polski tunel od pozostałych konstrukcji tego typu, ile kosztowało Laboratorium Aerodynamiki Turbin Lotniczych i Spalania oraz kto za to zapłacił. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: dr Rafał Dalewski (inżynier, badacz), prof. Jacek Rokicki (Zakład Aerodynamiki Wydział Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej), Tadeusz Gancarczyk (kierownik programów badawczych), Janek i Michał Kowalewscyi (studenci Politechniki Warszawskiej)

Data emisji: 10.02.2016

Godzina emisji: 21.37

sm/ag