Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Kamińska 15.10.2012

Polscy fizycy rozpoczęli rewolucję!

Polscy naukowcy wyprodukowali niezwykły materiał, który być może pozwoli na stworzenie superszybkich komputerów.
Polscy fizycy rozpoczęli rewolucjęGlow Images/East News

W Instytucie Fizyki PAN zespół profesora Tomasza Storego wytworzył i zbadał nowe materiały elektroniczne - topologiczne izolatory krystaliczne. Doniesienie na ten temat pojawiło się w ubiegłym tygodniu w prestiżowym miesięczniku "Nature Materials". Właściwości tych materiałów zaskoczyły świat fizyki.
Czym są izolatory topologiczne? Do tej pory mieliśmy materiały w trzech rodzajach: przewodzące prąd, nieprzewodzące prądu i takie, które czasem przewodzą, a czasem nie. Z takich materiałów budowano do tej pory tranzystory i procesory. Teraz mamy nową klasę materiału: gdzie wnętrze kryształu jest idealnym izolatorem, a jego powierzchnia metalem, wszystko to dzieje się w jednym kawałku materii, w jednym krysztale. Ów kryształ zbudowany jest z atomów ołowiu, cyny i selenu.
Prąd na powierzchni takiego kryształu trochę inaczej się porusza. Elektrony poruszają się szybciej, nie wydzielają tyle ciepła. Według przewidywań komentatorów może być świetnym materiałem do budowy komputerów nowej generacji. Podobno polskim wynalazkiem interesują się już zagraniczni inwestorzy.

Co ciekawe, nową jakość wymyślili teoretycy. By wymyślić nowy materiał, trzeba było nieco odwagi - bo teoria obowiązująca do tej pory doskonale się sprawdzała. Nowe zastosowania materiałów są tylko kwestią czasu - pojawiają się już niezwykłe, futurystyczne pomysły.

Z prof. Tomasz Storym z Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk rozmawiał Krzysztof Michalski. Zachęcamy do wysłuchania audycji!

agkm