Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Piotr Grabka 21.12.2012

Wiking o piastowskich korzeniach, który podbił Anglię

Knut Wielki był jednym z najwybitniejszych władców XI wieku. Jego matką była córka Mieszka I, wujem zaś - Bolesław Chrobry.
Rysunek przedstawiający bitwę pod Assandum (z prawej Knut Wielki)autor Matthew ParisRysunek przedstawiający bitwę pod Assandum (z prawej Knut Wielki)/autor Matthew Parisźr. Wikipedia

Knut Wielki władał Imperium Północnym. U szczytu swej potęgi panował w Anglii, Danii i Norwegii. To fascynująca postać, a jego bliskie związki z Polską są ciekawe i ważne dla zrozumienia epoki Bolesława Chrobrego.

W polityce międzynarodowej Polski w epoce Piastów rodzinne powiązania z Knutem Wielkim nie odegrały jednak żadnej istotnej roli. - Gdyby Mieszkowi I udało się inkorporować Pomorze do swojego państwa, to bardzo możliwe, że te relacje byłyby niesłychanie intensywne. Ale Pomorze nigdy nie było prawdziwie związane z jego państwem i pozostawało w słabych relacjach z państwem Bolesława Chrobrego. Nie było więc właściwie fizycznego kontaktu - mówił w Jedynce prof. Władysław Duczko z Akademii Humanistycznej w Pułtusku.

O związkach między państwem Piastów a Skandynawią świadczyć może chociażby misja Brunona z Kwerfurtu, który w 1008 roku rozpoczął chrystianizację Szwecji. Za organizacją misji stać miała Polska - przypomniał drugi z gości "Naukowego zawrotu głowy", dr Jakub Morawiec - historyk nordysta, autor książki "Knut Wielki. Król Anglii, Danii i Norwegii".

Posłuchaj całej rozmowy Katarzyny Kobyleckiej i jej gości.

pg