Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 26.04.2013

Markiz de Sade: grę miłosną prowadził także z czytelnikiem

- Jeszcze w latach 50. XX wieku sądy skazywały wydawców upubliczniających jego dzieła. W końcu de Sade wszedł na stałe do kanonu literatury francuskiej, ale nawet u niego widać, że każda pornografia, nawet najwykwintniejsza, po pewnym czasie nudzi - mówił w Jedynce dr Sebastian Duda.
Kate Winslet oraz Geoffrey Rush (jako markiz de Sade). Kadr z filmu Zatrute pióro (2000), reż. Philip Kaufman.Kate Winslet oraz Geoffrey Rush (jako markiz de Sade). Kadr z filmu "Zatrute pióro" (2000), reż. Philip Kaufman. mat. promocyjne
Posłuchaj
  • - Kontakt z dziełami markiza de Sade nie do końca bezpieczny jest nawet dla psychiatry - o życiu i twórczości ekscentrycznego Francuza opowiada dr Sebastian Duda (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Czytaj także

Dziennikarz, teolog i filozof dr Sebastian Duda, który gościł w "Naukowym zawrocie głowy", we wstępie do swojego artykułu o markizie de Sade zadał pytanie, na które dziś trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź - czy autor "Stu dwudziestu dni Sodomy" był zboczeńcem czy myślicielem. - Przez bardzo długi czas odpowiedź była bardzo wyraźna, do połowy XX wieku uznawano go za największego zboczeńca w historii. Później jednak sytuacja się zmieniła - wyjaśnił w rozmowie z Katarzyną Kobylecką.

Odkrywając literackie teksty markiza i doceniając ich walory odkryto, że kryje się za nimi poważna myśl. Za prekursora egzystencjalizmu uznała go Simone de Beauvoir. - Ale już dobrego stosunku do markiza nie mają feministki, które wskazują na używanie przez niego władzy do zyskiwania przyjemności kosztem kobiet - dodał.

Już w wieku 17 lat wziął udział w orgii, która trwała 120 dni. W swoich poematach, powieściach i nowelach opisywał "akty seksualne w najróżniejszych konfiguracjach z uwzględnieniem wszelkich możliwych perwersji" lub krytykował religię. - Mimo panowania libertynizmu we Francji stosunek do markiza de Sade nie był jednoznaczny. Ganiono go w rozmowach towarzyskich, ale też przez 5 lat był najpoczytniejszym pisarzem - opowiadał dr Duda.

Wielokrotnie oskarżany o sodomię, ścigany na polecenie własnej teściowej sporą część swojego życia spędził w więzieniach i zakładach dla obłąkanych.

Jak wyglądało życie prywatne markiza de Sade? Czy markiza chroniło nazwisko? Jakie są losy rękopisów jego dzieł? A także gdzie można przeczytać cały tekst dr Dudy o de Sade? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji!