Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Tomasz Jaremczak 14.06.2013

Piknik Naukowy 2013: pałac Tezeusza i pięta Achillesa

Czyli mozaiki, których oryginały są na Cyprze w Nea Pafos i zostały odkryte przez polskich archeologów na Pikniku Naukowym. Na swoje stanowiska zapraszają Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych oraz Instytut Archeologii UW.
Piknik Naukowy 2013: pałac Tezeusza i pięta Achillesa   Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Mozajki z Neo Phopos na Pikniku Naukowym 2013 (Jedynka/naukowy zawrót głowy)
Czytaj także

Nea Pafos, to jedno z najdłużej eksplorowanych stanowisk archeologicznych na Cyprze. Prace rozpoczęto jeszcze w latach 60. - W tzw. nowym Pafos życie toczyło się już na początku okresu hellenistycznego, na przełomie III i IV wieku p.n.e. Miasto było stolicą prowincji, które należało do królestwa Ptolemeuszy, władców Egiptu - wyjasnił kierownik misji na Cyprze dr Henryk Meyza. W okresie rzymskim to właśnie w Pafos został schwytany i był męczony św. Paweł.

W Pafos nadal są pozostałości świadczące o bogactwie tamtego okresu. - Są ślady ulic i zabudowy, zabytki, a nawet srebrne monety Aleksandra Wielkiego - wylicza prof. Barbara Lichocka przypominając, że miasto znajduje się na światowej liście dziedzictwa kulturowego.

17. Piknik Naukowy z radiową Jedynką >>>

Polska misja w Pafos odkryła kilka rzymskich willi, których podłogi były wyściełane mozaikami. Największą jest willa Tezeusza. Można nawet powiedzieć, że to pałac. Najwcześniej odsłonięta mozaika w budynku przedstawia walkę tego ateńskiego herosa z Minotaurem. Właśnie od tej mozaiki pochodzi nazwa budynku. Druga znajduje się sali recepcyjnej i przedstawia kąpiel Achillesa. Polscy archeolodzy okryli też Dom Ajona. Tamtejsza mozaika przypomina sklepienie Kaplicy Sykstyńskiej. Przedstawia w pięciu panelach wątki mitologiczne.

Instytut Archeologii UW na Pikniku Naukowym 2013 >>>

Zdumiewająco małe są kamienie z których ułożono mozaiki. Te najmniejsze pozwalały wydobyć niuanse w rysunku. Zwykle służyły do ułożenia części centralnej mozaiki. Powstawała w warsztacie, gotową przenoszono na miejsce i naklejano na podłoże. - To była wielka sztuka. Bardzo często obraz, arcydzieło - przyznała prof. Barbara Lichocka.

Również tę mozaikę będzie można zobaczyć już w sobotę na 17. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik na Stadionie Narodowym. Jego uczestnicy będą też mogli ułożyć swoje mozaiki. Będą też m.in. puzzle ze zdjęć mozaik z Pafos.

Z prof. Barbarą Lichocką i dr Henrykiem Meyzą rozmawiała Katarzyna Kobylecka.

tj